Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zastąpić Wychowanie do Życia w Rodzinie (WDŻ) nowym przedmiotem – edukacją zdrowotną, co wywołuje sprzeciw środowisk prorodzinnych i nauczycielskich. Koalicja na rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły apeluje o udział w konsultacjach publicznych i wyrażenie sprzeciwu wobec likwidacji WDŻ.

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zastąpić przedmiot Wychowanie do Życia w Rodzinie (WDŻ) nową edukacją zdrowotną, co budzi sprzeciw wielu środowisk prorodzinnych i nauczycielskich. Zdaniem Koalicji na rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły nowy przedmiot jest sprzeczny z obowiązującym prawem oraz wartościami promującymi rodzinę i małżeństwo. Organizacje apelują o udział w konsultacjach publicznych, które potrwają do 25 lutego.
MEN forsuje nowy przedmiot mimo sprzeczności z ustawą
7 lutego Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym edukacja zdrowotna ma zastąpić WDŻ. Według resortu nowy przedmiot będzie realizować zapisy ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jednak eksperci alarmują, że proponowany program jest w rzeczywistości antyrodzinny, antymałżeński i antyprokreacyjny, przez co nie tylko nie spełnia wymagań ustawowych, ale wręcz im zaprzecza.
Równocześnie MEN chce zlikwidować Wychowanie do Życia w Rodzinie – przedmiot, który przez lata kształtował postawy prorodzinne, promałżeńskie i prokreacyjne. W dobie kryzysu demograficznego likwidacja takiego programu może mieć długofalowe konsekwencje dla polskiego społeczeństwa.
Koalicja na rzecz Ocalenia Szkoły apeluje o sprzeciw
Koalicja na rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, skupiająca około 80 organizacji nauczycielskich i prorodzinnych, wzywa do aktywnego udziału w konsultacjach publicznych. Każdy obywatel może wyrazić sprzeciw wobec likwidacji WDŻ, wysyłając wiadomość na adresy: [email protected], [email protected]
W przesłanym stanowisku można podkreślić, że WDŻ to przedmiot, który w pełni realizuje ustawowe wymogi, kształtuje postawy prorodzinne i profilaktyczne, a także promuje rodzinę, małżeństwo i rodzicielstwo.
Przeczytaj również
Presja społeczna może wpłynąć na decyzję rządu
Koalicja zachęca również do kontaktu z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, który wcześniej deklarował, że edukacja zdrowotna nie będzie obowiązkowa. Można do niego pisać na adresy: [email protected], [email protected]
Działacze społeczni liczą, że presja społeczna może wpłynąć na decyzję rządu i doprowadzić do zatrzymania planów MEN. Dodatkowo można podpisać petycję online sprzeciwiającą się likwidacji WDŻ, dostępną na stronie: Sprzeciw wobec likwidacji WDŻ.
„Mobilizujmy wicepremiera, aby nie pozwolił na likwidację WDŻ!” – apeluje Koalicja na rzecz Ocalenia Szkoły, podając przykładową treść listu do Władysława Kosiniaka-Kamysza na stronie https://nauczycieledlawolnosci.pl/2025/02/18/bronmy-wdz-wez-udzial-w-konsultacjach/
Ponadto możliwe jest podpisanie online petycji w obronie WDŻ – szczegółowe informacje na stronie https://www.petycjeonline.com/sprzeciw_wobec_likwidacji_wd
KAI, jk/Stacja7