Ks. Piotr Studnicki: skrzywdzeni wykorzystaniem seksualnym oczekują od Kościoła również modlitwy

"W wielowymiarowej wypowiedzi Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego nie może zabraknąć wymiaru duchowego – modlitwy i pokuty. Mówią o tym sami skrzywdzeni" – podkreślił ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży podczas sesji „Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce – bilans i perspektywy”, która odbyła się dziś w Warszawie.

fot. Episkopat News/flickr.com

Ks. Studnicki zachęcił też wszystkich do włączenia się w przeżywanie dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Dzień ten, jak co roku, obchodzony będzie w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

Jest oczywiste, że modlitwa za osoby skrzywdzone i podejmowana pokuta za straszne grzechy nie mogą być jedyną formą odpowiedzi Kościoła na przestępstwa seksualne popełniane wobec małoletnich i bezbronnych. Ale też w wielowymiarowej odpowiedzi Kościoła, o której mówili moi przedmówcy, nie może zabraknąć wytrwałej modlitwy i szczerej pokuty, bo bez nich podejmowana przez Kościół reakcja, pomoc i przeciwdziałanie nie będą pełne i adekwatne – powiedział ks. Piotr Studnicki.

Jak podkreślił duchowny, 4 marca, w pierwszy piątek Wielkiego Postu Kościół w Polsce już po raz szósty będzie przeżywał Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. W związku z tym wydarzeniem abp Wojciech Polak jako Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotował specjalny komunikat, w którym zachęca wiernych do włączenia się w tę modlitwę. Komunikat został rozesłany do biskupów diecezjalnych, z prośbą o przesłanie go do parafii, tak aby mógł być odczytany w kościołach i kaplicach w najbliższą niedzielę – 27 lutego, niedzielę poprzedzającą Dzień modlitwy i pokuty.

Reklama
Reklama

Ks. Studnicki poinformował też, że do diecezji i parafii zostały rozesłane odpowiednie materiały duszpasterskie pomagające przeżyć ten dzień. Są one tez dostępne na stronie wspolnotazezranionymi.pl.

Intencja modlitwy za osoby zranione wybrzmi w wielu miejscach w Polsce

Ks. Studnicki zwrócił też uwagę na specjalne wydarzenia związane z obchodami Dnia modlitwy i pokuty. W przeddzień, w czwartek 3 marca o godz. 21.00 rozważanie Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze poprowadzi ks. Grzegorz Szczygieł MS, duszpasterz osób pokrzywdzonych w zgromadzeniu saletynów. Intencja modlitwy za osoby zranione wybrzmi również w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach w piątek 4 marca o godz. 15.00. Modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzą siostry Matki Bożej Miłosierdzia.

Jak poinformował, spis inicjatyw Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, podejmowanych w diecezjach i zakonach, zostanie udostępniony na stronie wspolnotazezranionymi.pl.

Reklama
Reklama

Konferencja „Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce – bilans i perspektywy” została zorganizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną i Fundację Świętego Józefa KEP oraz Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę