Nasze projekty

Kolejne okno życia w Polsce. Powstało w diecezji płockiej

W Przasnyszu, przy szpitalu, powstało drugie w diecezji płockiej okno życia. To miejsce, w którym matka może bezpiecznie pozostawić swoje nowo narodzone dziecko, którego z różnych powodów nie może wychowywać.

Okno Życia to bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo noworodka, jeśli uważa, że z różnych powodów nie będzie w stanie go wychowywać. Okna życia najczęściej tworzone są przy klasztorach lub instytucjach kościelnych. W Polsce działa już około 70 takich takich miejsc, w których pozostawiono ponad 100 dzieci.

„Chcemy pomagać kobietom w najtrudniejszych sytuacjach”

Okno powstało w jednym z budynków przy szpitalu, usytuowanym przy wjeździe od strony Urzędu Skarbowego. Jest specjalnie oznaczone, matki mogą w nim anonimowo i bezpiecznie pozostawić swoje małe dziecko.

Okno otwiera się od zewnątrz, jest odpowiednio wyposażone, ogrzewane i wentylowane. Po jego otwarciu włącza się alarm, jego sygnał jest przesyłany do personelu szpitalnego, który powinien natychmiast zareagować i odebrać dziecko. Potem mają miejsce kolejne procedury, związane z adopcją dziecka.

Reklama

Chcemy pomagać kobietom także w tych najtrudniejszych sytuacjach. Słyszeliśmy wiele przykładów, jak z obawy przed rodzicielstwem ludzie porzucali swoje dzieci w miejscach niegodnych, gdzie powolnie umierały. Nie chcemy, aby do takiej sytuacji tutaj doszło. Robimy to z troski o tych, którzy mają w życiu ciężko – przyznał podczas otwarcia Okna Życia starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski.

Dodał, że ma nadzieję, że rezygnacja z macierzyństwa i ojcostwa nie zamknie dziecku furtki do normalnego życia, w nowej rodzinie. Razem z personelem medycznym, psychologiem, opiekunami z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie będzie szukać dobrego wyjścia z trudnej sytuacji – obiecał starosta przasnyski.

Okno Życia poświęcił ks. prał. dr Andrzej Maciejewski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Przasnyszu.

Reklama

Pierwsze okno życia powstało w 2006 roku

Pierwsze Okno Życia powstało w 2006 r, w Krakowie. W diecezji płockiej pierwsze Okno Życia powstało w Płocku w 2009 na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Okno Życia w Przasnyszu jest drugim w diecezji płockiej.

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę