Kobiety poślubione Chrystusowi. Konsekracja dziewic na Wawelu

W czasie uroczystości w katedrze na Wawelu biskup Janusz Mastalski włączył do grona dziewic konsekrowanych trzy kandydatki.

fot. Archidiecezja Krakowska/diecezja.pl

Bp Mastalski przewodniczył konsekracji dziewic w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W homilii ukazał piękno tego powołania oraz jego znaczenie dla Kościoła. Przez modlitwę, pokutę i oddanie się Jezusowi dziewice konsekrowane przyczyniają się do rozwoju wiary i wierności Bogu. Bp Mastalski zachęcił je, aby zachowały pokój serca i nie przestraszyły się tego, że wiele osób nie zrozumie ich powołania i będą je ośmieszać.

Poślubione Chrystusowi

Znaczenie tej drogi powołania wyjaśnia Katechizm Kościoła Katolickiego: „Wyrażając święty zamiar wierniejszego pójścia za Chrystusem, dziewice zostają poświęcone Bogu przez biskupa diecezjalnego według zaaprobowanego obrzędu liturgicznego oraz mistycznie poślubione Chrystusowi, Synowi Bożemu, i włączone w służbę Kościoła. Przez ten uroczysty obrzęd (Consecratio virginum) dziewica staje się osobą konsekrowaną, transcendentnym znakiem miłości Kościoła do Chrystusa, eschatologicznym obrazem tej niebieskiej Oblubienicy i przyszłego życia” (KKK 923).

W archidiecezji krakowskiej posługuje aktualnie 56 członkiń stanu dziewic, a do konsekracji przygotowuje się 15 kandydatek i aspirantek.

Reklama
Reklama

kh, diecezja.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę