Nasze projekty

Karmelici mają trzech nowych diakonów. „Jezus powołuje was do służby, a ona jest zaprzeczeniem elitarności”

"Bądźcie dla ludzi, wierzących i wątpiących, radosnych i płaczących, szczęśliwych i tych, którzy źle się mają, miejscem działania Bożej łaski" -mówił bp Damian Muskus OFM, który udzielił święceń diakonatu trzem karmelitom bosym w sanktuarium św. Józefa w Krakowie.

fot. Mateus Campos Felipe/Unspash

Z rąk bp. Muskusa święcenia przyjęli trzej bracia: br. Peter Beňo, br. Marcin Wojnicki i br. Michał Wesołowski. Diakonat jest etapem przygotowania do przyjęcia święceń kapłańskich. Do obowiązków diakona należy m.in. głoszenie słowa Bożego, posługa przy ołtarzu, udzielanie Komunii św., udzielanie chrztu i przewodniczenie pogrzebom.

W homilii bp Muskus szukał odpowiedzi na pytanie, co to znaczy stanąć przy Jezusie. Przyjdą chwile, gdy trzeba będzie umieć rozpoznać Go tam, gdzie nikt się Go nie spodziewa. Być może przyjdą chwile, że stanięcie przy Jezusie będzie aktem odwagi nawet wśród najbliższych, gdy trzeba będzie brać w obronę słabszych, iść pod prąd utartym schematom i przyzwyczajeniom, być u boku Jezusa w miejscach, które mogą nie podobać się pobożnym ludziom – podkreślał krakowski biskup pomocniczy.

Stanąć przy Jezusie to znaczy być posłanym, by odkrywać prawdę Ewangelii i być jej wiernym – dodał.

Reklama

„Boga nie da się wybrać na trochę”

Jak zauważył, wybierając Dwunastu, Jezus nie mówi, by strzegli własnego dobra i dbali o swoją wspólnotę. Nazywa ich posłanymi i zaraz potem schodzi z nimi do ludzi, którzy przyszli Go słuchać. W tym wyborze bowiem nie o nas tu chodzi, nie o nasze dobro – osobiste, instytucjonalne, wspólnotowe. Chodzi o samego Jezusa i o ludzi, którzy są głodni Jego miłości, szukają Jego uzdrawiającego dotyku, powierzają Mu swoje życie – stwierdził.

Jezus powołuje was do służby, a ona jest zaprzeczeniem elitarności – zaznaczył szafarz święceń. Jak stwierdził, trudne czasy wymagają wyborów i decyzji radykalnych, ale taka jest istota Ewangelii. Boga nie da się przecież wybrać na trochę – podkreślił.

„Bądźcie miejscem działania łaski”

Na koniec bp Muskus życzył nowym diakonom w zakonie karmelitów bosych, by „stawali się Karmelem” dla ludzi – miejscem, w którym Bóg objawia swoje oblicze.

Reklama

Bądźcie dla ludzi, wierzących i wątpiących, radosnych i płaczących, szczęśliwych i tych, którzy źle się mają, miejscem działania Bożej łaski, świadectwem miłości i znakiem, który wskazuje, że poza doczesnością istnieje świat, dla którego warto oddać wszystko – podsumował duchowny.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę