Nasze projekty

Wyjątkowe wyróżnienie! Dwóch Polaków przyjmie święcenia diakonatu stałego w Watykanie

W niedzielę, w czasie trwającego Jubileuszu Diakonów, międzynarodowa grupa kandydatów do diakonatu stałego przyjmie święcenia w bazylice św. Piotra w Watykanie. Wśród nich będzie dwóch Polaków. Wszyscy diakoni otrzymają na pamiątkę stuły – dar od papieża Franciszka.

fot. Mateus Campos Felipe/Unspash

Ok. 2000 diakonów stałych z całego świata, wśród nich ponad 100 Polaków zapowiedziało swój udział w jubileuszowym spotkaniu, które rozpoczyna się w Rzymie.

Gospodarze jubileuszowego spotkania spodziewają się, że na Jubileusz Diakonów Stałych, który odbędzie się w Rzymie i Watykanie w najbliższy weekend, przybędzie ok. 6 tys. osób – 2 tyś. diakonów stałych i kandydatów do diakonatu oraz ich rodziny. To niespełna 5 proc. spośród 47 tyś. osób, które pełnią tę posługę na całym świecie.

Dziś popołudniu diakoni z Polski i Czech spotkają się w Bazylice św. Augustyna na Polach Marsowych. Biskup diecezji gliwickiej Sławomir Oder wygłosi tam katechezę nt. „Konkretnych znaków nadziei w posłudze diakonów stałych”.  Z kolei jutro przejdą przez Drzwi Święte i wezmą udział w międzynarodowym spotkaniu w Auditorium Conciliazione, zatytułowanym „Diakoni w Kościele synodalnym i misyjnym: aby być świadkami nadziei”. O godz. 18.00 spotkają się natomiast na czuwaniu modlitewnym w Auli Pawła VI. 

Reklama

Dwóch Polaków przyjmie święcenia diakonatu

Kulminacją spotkania jubileuszowego będzie niedzielna Msza św. w Bazylice Watykańskiej, której będzie przewodniczył proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Podczas liturgii udzieli święceń diakonatu stałego 23 kandydatom, w tym dwóm Polakom. Wszyscy diakoni otrzymają na pamiątkę stuły – dar od Ojca Świętego Franciszka. 

Polscy diakoni i kandydaci przyjechali z diecezji świdnickiej, łódzkiej, zielonogórsko-gorzowskiej, włocławskiej, sosnowieckiej, katowickiej, legnickiej oraz z dwóch diecezji stołecznych. Najliczniejsze są grupy z Łodzi (40 osób) oraz Katowic (33 osoby). Oprócz bpa Odera, towarzyszą im także kard. Grzegorz Ryś i bp Marek Mendyk. Z grupą łódzką spotkali się także regens Penitencjarii Apostolskiej bp Krzysztof Nykiel oraz papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski. 

SPRAWDŹ>>> Czy niedzielny „Anioł Pański” się odbędzie? Jest komunikat Watykanu

Reklama

Święcenia diakonatu przyjmie między innymi prof. Jacek Grabarczyk z Łodzi

Wśród dwóch Polaków, którzy przyjmą święcenia diakonatu stałego będzie dr hab. inż. prof. Jacek Grabarczyk, wykładowca Politechniki Łódzkiej, mąż i ojciec.

O diakonacie myślałem już jakiś czas, ale wychodziłem z założenia, że to wspólnota powinna zaprosić kogoś do diakonatu, widząc w nim taki potencjał. Z czasem dostałem taką propozycję od moich duszpasterzy, którzy zapytali, czy nie chciałbym być diakonem. To był dla mnie taki znak, że to, co się we mnie rodzi, jest potwierdzone również przez wspólnotę. Potem była kwestia rozeznawania, czy jest to miejsce dla mnie – opowiada prof. Jacek Grabarczyk. 

Kandydaci do diakonatu stałego w archidiecezji łódzkiej przygotowują się w powstałym w styczniu 2019 r. Ośrodku Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej, którego dyrektorem jest ks. dr Zbigniew Tracz, kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej. 

Reklama

Po półrocznym okresie aspirantury i obrzędzie kandydatury, rozpoczyna się trzyletnie przygotowanie teologiczno – pastoralne dla kandydatów do diakonatu stałego, które zakłada regularne studia teologiczne. To czas rozpoznawania kandydatów, weryfikowania ich powołania, badania opinii o nich i ich zdatności do przyjęcia święceń – informuje ks. dr Zbigniew Tracz.

ZOBACZ>>> Kuba Badach śpiewa „Barkę”. Posłuchajcie tego wyjątkowego wykonania! [WIDEO]

„Chciałbym dobrze robić, to co robię”

Posługa diakona stałego w Kościele wiąże się nie tylko z podejmowaniem jak dotychczas pracy zawodowej, ale przede wszystkim łączeniem posługi w Kościele z życiem rodzinnym. Moja żona była przy propozycji dotyczącej diakonatu i nie zaprotestowała, natomiast cały czas przyglądaliśmy się temu, i pojawiały się pytania, czy ten diakonat nie zabierze jej męża. Przypominała, że pierwszym powołaniem jest to, że jej ślubowałem, a co będzie z tym ślubowaniem, kiedy dostanę jakąś misję w Kościele? Jeśli chodzi o dzieci, to patrzą trochę na mnie jak „na kosmitę”, to jest dla nich coś dziwnego, mieć w domu ojca diakona, ale myślę, że rozumieją powagę tej sytuacji – mówi prof. Grabarczyk.  

Zapytany o swoje plany na posługę diakońską w Kościele łódzkim przyszły diakon odpowiada: nie mam jeszcze jakiegoś specjalnego pomysłu na swój diakonat, chociaż od wielu lat jestem zaangażowanym w Kościele – we Wspólnotę Mocnych w Duchu, więc myślę, że na początku nie będzie to nic nowego, większego, szczególnego. Chciałbym dobrze robić to, co robię, chciałbym też być osobą, która jest w stanie pomagać innym w dojściu do spotkania z Panem Bogiem.

Święcenia diakona w bazylice Świętego Piotra w Roku Jubileuszowym 2025 to wyróżnienie dla Kościoła łódzkiego, choć nie będą to pierwsze święcenia diakona do stałej posługi – pierwsze miały miejsce 28 maja 2022 r. Wówczas z rąk metropolity łódzkiego przyjęło je 16 mężczyzn. Aktualnie do święceń diakonatu w Ośrodku Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej przygotowuje się 8 kandydatów, a święcenia odbędą się 31 maja.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja