Kariera dziecka w mediach społecznościowych. Co rodzice powinni wiedzieć?

Ogromne znaczenie internetu w dzisiejszym świecie nie powinno wzbudzać żadnych wątpliwości. Co więcej, w ciągu ostatnich kilku lat ludzie zauważyli, że bycie aktywnym online może stanowić rodzaj zawodu oraz umożliwić szansę na rozwój kariery. W związku z tym grono osób, które dążą do stania się influencerami stale rośnie, a aspiracje te przejawiają się u dzieci nawet w wieku 10 lat. O tym temacie mówiły dziennikarki Stacji.pl w audycji „Strefa rodzica” w Polskim Radiu.

Pexels.com/cottonbro

Tematem zajęły się Zofia Świerczyńska i Anna Hazuka. Połowa nastolatek, dokładnie 48% badanych chciałaby w przyszłości zostać youtuberką, instagramerką czy tiktokerką – podkreśliła Zofia Świerczyńska. Jednym z elementów, które mogą zachęcać starsze dzieci i młodzież do wyboru takiej ścieżki kariery jest aspekt finansowy. Tak więc mają one świadomość tego, że zawód ten może być dochodowy. Niemniej jednak, ich marzenia mogą przysłonić rzeczywistość, która kryje się za obiektywem kamer i aparatów. 

Prawdą jest, że działania w tym zakresie rozwijają umiejętności, które mogą się przydać w przyszłości, np. samodyscyplina, kreatywność czy wystąpienia publiczne. Jednakże praca w tym zawodzie wymaga wiele czasu. Co więcej, materiały publikowane w sieci mogą spotkać się z negatywnymi komentarzami, a sama osoba z krytyką. W tym wypadku dużą rolę odgrywają rodzice i ich szybka reakcja, która może zapobiec pojawieniu się depresji czy stanów lękowych.

Rodziców można podzielić na 3 grupy – osoby, które stale akceptują i kontrolują to, co dzieci umieszczają w sieci, robią to przez pewien czas lub nigdy. Z pewnością korzystne byłoby, aby osoby starsze towarzyszyły aspirującym influencerom podczas ich podróży, a nie tylko kontrolowały ich poczynania. Aby to było możliwe, ważne jest poznanie środowiska, w którym dziecko chce pracować oraz zrozumienie ich aspiracji.

Reklama
Reklama

W celu zmniejszenia różnic pokoleniowych istotna jest rozmowa, podczas której rodzice mogą uświadomić młodsze osoby m.in. na temat możliwych negatywnych konsekwencji wynikających z  działalności w sieci, np. hejtu. Kluczowe jest także zrozumienie, co kieruje je do wyboru takiego zawodu, gdyż może okazać się, że kryją się za tym niespełnione potrzeby dziecka. 

Audycji można posłuchać na stronie internetowej Polskiego Radia.

ag/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę