Nasze projekty

Kard. Nycz: słowa „prochem jesteś” uświadamiają prawdę o naszym przemijaniu

"Kiedy słyszymy: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz", uświadamiamy sobie prawdę o naszej ludzkiej kondycji, o naszym przemijaniu i o naszym powołaniu do życia wiecznego" - mówił kard. Kazimierz Nycz w Środę Popielcową.

fot. Wojciech Łączyński/Archidiecezja Warszawska

Metropolita warszawski przewodniczył Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej, która jest również pierwszą „stacją” na szlaku wielkopostnych kościołów stacyjnych w Warszawie. W homilii metropolita warszawski nawiązał do obrzędu posypania głów popiołem, przypominając, że jest to gest pokutny.

Kiedy słyszymy: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”, uświadamiamy sobie prawdę o naszej ludzkiej kondycji, o naszym przemijaniu i o naszym powołaniu do życia wiecznego. Trzeba tylko wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski dla naszego chrześcijańskiego życia – mówił metropolita warszawski. Rozważamy Mękę Pańską, żeby w poranek Wielkanocny głęboko przeżyć prawdę o Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – dodał oraz zaznaczył, że „pojednanie z Bogiem jest warunkiem pojednania się z braćmi i siostrami”.

„Chodzi o dobro konkretnego człowieka”

Kard. Nycz zauważył, że ponownie Wielki Post rozpoczyna się w czasie wojny w Ukrainie. Rozpoczynamy Wielki Post prosząc Boga w intencji Ukrainy – powiedział. Jak podkreślił, „mówiąc o tym, co się dzieje wokół nas, o koniecznym pomagania sąsiedniemu krajowi, nie możemy pozostawać na poziomie języka wojennego wyrażającego się ilością takiej czy innej amunicji oraz czołgów”.

Reklama

Trzeba żebyśmy umieli wracać do języka Ewangelii i przemieniać go w modlitwę i w konkretne działanie pełne miłości. Niech to będzie szczególnym przesłaniem tegorocznego Wielkiego Postu. Niech za tym stoi pragnienie rychłego i sprawiedliwego pokoju, bo chodzi nam o dobro konkretnego człowieka, który cierpi, ginie, który traci najbliższych – zaapelował metropolita warszawski, zaznaczając, że „język Ewangelii i prawda Ewangelii Chrystusowej, której jesteśmy wyznawcami i głosicielami, jest językiem miłości i pokoju”.

40 kościołów „stacji” w obu diecezjach

Msza święta zainaugurowała po raz dziewiąty pielgrzymowanie do wielkopostnych kościołów stacyjnych w Warszawie. W obu diecezjach wybrano czterdzieści świątyń, tyle ile jest dni Wielkiego Postu: 25 kościołów z archidiecezji warszawskiej i 15 z diecezji warszawsko-praskiej. Wybrano kościoły o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta. Każdy kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, co roku tego samego. Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym realizowany będzie ramowy program. Kościół stacyjny będzie otwarty od godz. 6:00 do godz. 21:00, przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do godz. 15:00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu, ponadto o godz. 12:00 odbędzie się modlitwa Anioł Pański i różaniec, o 15:00 Koronka do Miłosierdzia lub Droga Krzyżowa, o 19:00 Gorzkie Żale.

Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie Msza święta sprawowana o godz. 20.00 w parafiach archidiecezji warszawskiej oraz o godz. 18:00 – w diecezji warszawsko-praskiej.

Reklama

kh, archwwa.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę