Nasze projekty

Kard. Dziwisz nie odniesie się do reportażu o Orchard Lake

Ks. Mirosław Król, rektor polonijnego seminarium w Orchard Lake miał dopuszczać się molestowania seksualnego wobec podwładnych, wynika z reportażu wyemitowanego we środę przez TVN24. "Ksiądz Kardynał nie będzie komentował i odnosił się do reportażu dotyczącego Orchard Lake" - czytamy w oświadczeniu sekretariatu kard. Stanisława Dziwisza, byłego metropolity krakowskiego.

fot. EpiskopatNews / Flickr

Po emisji reportażu, sekretariat kard. Dziwisza wydał krótkie oświadczenie. „Ksiądz Kardynał nie będzie komentował i odnosił się do reportażu dotyczącego Orchard Lake. Jeśli chodzi o kontakty z ks. Mirosławem Królem, to wynikały one – podobnie jak w przypadku innych osób sprawujących urzędy kościelne – z obowiązków związanych z funkcją pełnioną przez Księdza Kardynała w Kościele” – brzmi oświadczenie przesłane KAI.

Sprawa Orchard Lake

Wyemitowany przez TVN24 reportaż „Królestwo” Marcina Gutkowskiego, dotyczy ks. Mirosława Króla, rektora seminarium w Orchard Lake, który miał dopuszczać się molestowania i napaści seksualnych m.in. wobec swoich podwładnych. Dwaj byli współpracownicy, złożyli pozwy cywilne przeciwko ks. Królowi. Postępowanie toczy się przed amerykańskim sądem federalnym, ale sprawą zajmuje się również prokurator generalny – na razie nikomu nie postawiono zarzutów.

Według TVN24, kard. Dziwisz był głównym promotorem ks. Króla do objęcia stanowiska rektora w 2017 roku. Materiał odnosi się również do ogólnej sytuacji seminarium duchownego w Orchard Lake, w którym do kapłaństwa przygotowują się polscy klerycy. To filia krakowskiego seminarium duchownego św. Cyryla i Metodego, gdzie najpierw trafiają kandydaci, którzy później wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych. Według rozmówców reportażu, do Orchard Lake trafiało wielu kleryków, którzy sprawiali problemy w innych polskich seminariach, przez co ostatecznie ich nie ukończyli.

Reklama
Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę