Nasze projekty

Już w sobotę wielkie Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu

Największe tego typu widowisko w Europie czyli Misterium Męki Pańskiej w poznańskiej Cytadeli odbędzie się już w najbliższą sobotę 13 kwietnia po zmroku. Jak co roku spodziewanych są tysiące ludzi z Polski i całego świata.

FOT. Kuna-Kwieciński

Misterium odbędzie się w poznańskiej Cytadeli już po raz dwudziesty a niektórzy aktorzy biorą w nim udział od samego początku. W większości są to amatorzy, pasjonaci, osoby na co dzień zajmujące się zupełnie inną działalnością niż artystyczna. W ciągu 20 lat łącznie w Misterium zagrało ponad 5 tys. takich aktorów. 

– W Poznańskim Misterium Męki Pańskiej gram od 1998 roku, czyli od samego początku – mówi Tomasz Nowak, który w Misterium wciela się w rolę Kajfasza. – Przygotowania do Misterium zaczynają u mnie Wielki Post, sprawiają, że pamiętam co jest w tym okresie ważne, pozwalają duchowo przygotować się do Wielkiej Nocy. Za każdym razem swoją rolę przeżywam równie mocno. Zdarza się, że po spektaklu podchodzą do mnie ludzie i ubliżają mi. Ale taka rola Kajfasza. – dodaje.

W powstawanie spektaklu oprócz aktorów zaangażowanych jest także ok. 650 innych osób, m.in. scenografów, operatorów dźwięki i światła, nagłośnieniowców, budowniczych rusztowań. Ponadto oprawę muzyczną tworzy 300-osobowy chór – Polyhymnia z Poznania i pięćdziesięcioosobowa orkiestra symfoniczna. Trasę niezwykłej Drogi Krzyżowej oświetlają pochodniami harcerze z ZHP i ZHR. To oni podczas sceny Ostatniej Wieczerzy rozdają widzom tysiąc specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba. W scenie finałowej występują aktorzy teatru tańca. Właśnie wtedy zza Golgoty wyłania się ogromny obraz Jezusa Miłosiernego o wielkości 12×20 metrów, z którego serca wychodzą promienie miłosierdzia.

Reklama

– Od 20 lat tworzę dzieło, które jest ważne dla ludzi. To dla mnie duże wyzwanie, ale też olbrzymia radość. Każdego roku otrzymuję świadectwa od osób, dla których Misterium jest jednym z najważniejszych duchowo dni w roku. Przeżycie na żywo męki Chrystusa przedstawione w takiej formie jak na Cytadeli w Poznaniu porusza i wzmacnia w wierze. – mówi Artur Piotrowski, reżyser i pomysłodawca Poznańskiego Misterium Męki Pańskiej. Dodaje, że Misterium ma za zadanie odpowiadać na duchową i artystyczną potrzebę ludzi nie tylko wierzących. Chcę by każdy mógł się zatrzymać i pochylić nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – dodaje.

Tegoroczne widowisko rozpocznie się dokładnie o godz. 20 w sobotę 13 kwietnia w poznańskiej Cytadeli. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Ci, którzy nie mogą tego dnia wziąć w nim udziału bezpośrednio, mogą śledzić spektakl poprzez transmisję na żywo na stronie www.misterium.eu Całość poprzedzi Msza św. o godz.18:00 w kościele Salezjanów na poznańskich Winogradach, w której wezmą udział wszyscy aktorzy w strojach scenicznych i stamtąd przejdą bezpośrednio na Cytadelę.

Portal Stacja7 jest patronem medialnym wydarzenia.

Reklama

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę