Nasze projekty

Jeden z łódzkich kościołów został powierzony dominikanom

8 sierpnia we wspomnienie św. Dominika kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi został powierzony ojcom dominikanom. W uroczystości uczestniczył prowincjał polskiej prowincji dominikanów o. Paweł Kozacki OP, a także bracia zakonni i parafianie. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Marczak.

Fot: Archidiecezja Łódzka

Na początku łódzki biskup pomocniczy przeczytał dekret, w którym ks. abp Grzegorz Ryś ustanowił ojca Marka Rojszyka OP proboszczem parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi.

Bp Marek Marczak przybliżył historię św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Odniósł się do listu papieża Franciszka z okazji jubileuszu 800. rocznicy śmierci świętego. Zwrócił także uwagę na wyjątkowość i znaczenie tego kościoła dla miasta, który został wybudowany zarówno przez katolików, jak i ewangelików w połowie XIX. Biskup wyraził radość, że wierni będą mogli doświadczyć tu charyzmatu zakonu ojców dominikanów.

Podczas Mszy świętej homilię wygłosił prowincjał o. Paweł Kozacki OP. Nawiązując do liturgii słowa, tłumaczył, że posługa misyjna dominikanów jest odpowiedzią na nakaz misyjny Jezusa. To właśnie św. Dominik jest przykładem głoszenia Ewangelii ludziom, którzy nie poznali Jezusa.

Reklama
Reklama

O. Kozacki OP wspomniał o związku dominikanów z krzyżem Chrystusa Pana, który pięknie został ukazany na fresku Fra Angelico. Fresk przedstawia św. Dominika obejmującego krwawiący krzyż. Artysta chciał ukazać umiłowanie krzyża Chrystusa przez św. Dominika. Całość wskazuje na wywyższenie miłości Chrystusa, który umiera, by Jego krew dotknęła każdego człowieka, aby wszyscy zostali zbawieni.

Prowincjał zaznaczył, że św. Dominik chciał nieść Chrystusa tym, którzy nigdy o nim nie słyszeli. Pragnął nieść Dobrą Nowinę całemu światu. Na zakończenie wyraził nadzieję na zawiązanie wspólnoty, która przyniesie wiele owoców z głoszenia Ewangelii, głoszenia miłości Chrystusa.

Po homilii nowy proboszcz złożył indywidualne wyznanie wiary. Na zakończenie Mszy świętej, po uroczystym odśpiewaniu hymnu Te Deum, parafianie przywitali swego nowego proboszcza i wyrazili nadzieję na owocny czas dla całej wspólnoty.

Reklama
Reklama

Dominikanie na stałe są obecni w Łodzi od 2004 r. Swój klasztor mają w samym centrum miasta przy ul. Zielonej 13. Jest to zaadaptowana na ten cel duszpasterskie kamienica, w której, poza klasztorem mieści się m.in. kaplica, DA „Kamienica”, Galeria „Zielona 13”, sala wykładowa, Fundacja Przeciwdziałania Uzależnieniom „Dominik” oraz kilka dodatkowych pomieszczeń służących celom duszpasterskim.

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę