Nasze projekty

Internetowa premiera filmu na XX Dzień Papieski

Teatr Franciszka przygotował kolejną premierę. Tym razem jest to film, który nosi tytuł "Akatyst - Totus Tuus". Jego premierę Teatr Franciszka przygotował w internecie na 11 października, gdy przypada XX Dzień Papieski.

Youtube.com/DzieloTV

Teatr Franciszka, złożony w dużej mierze z młodych aktorów, wystawił w przeszłości cały szereg nawiązujących do Biblii przedstawień i musicali, takich jak „Tobiasz”, „Dawid” czy „Ewangelia według kobiet”. Tym razem artyści przygotowali film.

Scenariusz i muzyka „Akatystu – Totus Tuus” zostały oparte na starożytnej modlitwie Akatystu, pochodzącej z V-VI wieku. Jak oceniają twórcy filmu, jest to modlitwa prawie zupełnie pozbawiona „pobożnej interesowności”. Można ją porównać do lawiny pełnych zachwytu komplementów.

W Akatyście nie ma wezwań takich jak „Módl się za nami”, „Ratuj nas” lub „Uproś nam”. „Jego wymiar ideowy prowadzi modlącego się po drodze bezinteresownej kontemplacji zachwytu nad Człowieczeństwem, któremu w osobie Maryi zostało przywrócone pełne Podobieństwo Boże” – zwracają uwagę twórcy filmu.

Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=nsO7MvDElHA

Film „Akatyst – Totus Tuus” jest próbą udramatyzowania tekstu modlitwy. Zawarty w nim trop dramaturgiczny (poszczególne części utworu rozpoczynają się antyfonami odnoszącymi się do biblijnych scen z życia Maryi) został potraktowany jako porządkujący narrację podział na filmowe sceny. Film powstał w poetyce „impresyjnej opowieści” jako ciąg „uruchomionych obrazów” Agnieszki Jasińskiej, w które nieomal dosłownie „weszli” młodzi aktorzy Teatru Franciszka.

Prezentacja dorobku Agnieszki Jasińskiej

Dzieło prezentuje życiowy dorobek artystyczny tej malarki, interpretując sensy zawarte w jej realizacjach w nowy, zaskakujący sposób. Pozostaje on jednak w zgodzie z podstawową ideą jej obrazów, w których – jak mówi sama autorka – „odbiorca ma szansę zetknięcia się ze Światłem, w którym spotyka się pierwiastek ludzki z boskim”.

Reklama

Premiera filmu odbędzie się dziś, w XX Dzień Papieski, o godz. 19.00 na kanale DzieloTV dostępnym w serwisie YouTube.

Teatr Franciszka to amatorska grupa teatralna działająca przy Katolickiej Fundacji „Młodzi dla Młodych”. Początki teatru sięgają 2013 roku, kiedy odbyła się premiera spektaklu „Franciszek – wezwanie z Asyżu”. Zespół prezentuje duże megawidowiska. W swoim dorobku ma m.in. musicale – „Jonasz”, „Tobiasz”, „Exodus” i „Ewangelia według Kobiet”. Zespół prowadzi Mariusz Kozubek.

SPRAWDŹ: Znamy laureatów nagrody „Totus Tuus”

Reklama

ag/KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę