Nasze projekty

Górale pojadą rowerami do Lizbony. Pokonają cztery tysiące kilometrów ze szczególną intencją

Grupa górali wybiera się w pielgrzymkę rowerową na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Lizbonie. Łącznie pokonają cztery tysiące kilometrów i będą podróżować przez siedem krajów, zatrzymają się m.in. w Fatimie i w Lourdes.

fot. Luca J/Unsplash/Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Ks. Marcin Napora z grupy rowerzystów przyznaje, że dla jego ekipy nie ma rzeczy niemożliwych, czego dowodem jest próba zrealizowania, największej jak dotąd wyprawy, obejmującej swoim zasięgiem aż 7 krajów europejskich: Polskę, Niemcy, Holandię, Belgię, Francję, Hiszpanię i Portugalię. Celem naszej wyprawy jest Lizbona, gdzie na początku sierpnia 2023 roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. Chcemy w tym spotkaniu z Ojcem Świętym uczestniczyć, by razem z rówieśnikami z całego świata, budować swoją wiarę – mówi.

Dla duchownego rowerowa podróż do Lizbony będzie czasem szczególnym. Akurat na te dwadzieścia parę dni trwania wyprawy przypadnie mój wakacyjny urlop. To będzie też podróż w głąb swojego wnętrza. Okazja do przemyślenia wielu spraw, podziękowania za 6 lat radosnego życia kapłańskiego – podkreśla ks. Napora.

Pielgrzymi pokonają ponad tysiąc kilometrów

Bartłomiej Michulec, licealista z Jabłonki nie ukrywa, że były różne pomysły dotarcia do Lizbony. Poczynając od pomysłu, aby iść pieszo, poprzez pomysł z autostopem, po końcowy dostania się tam na rowerze. Każdy z nich brzmiał jakoś abstrakcyjnie, aczkolwiek pomysł z rowerem zaczęliśmy mocniej rozpatrywać. Stworzyliśmy nawet mapkę z orientacyjnymi punktami postoju – opowiada.

Reklama

Podczas pierwszego etapu pokonają blisko 1300 km, dotrą m.in. do Paryża. Następnie będą przemieszczać się w stronę Hiszpanii, gdzie w trzynastym dniu zatrzymają się w San Sebastian. Ostatni, trzeci etap będzie wiódł przez Kraj Słońca aż rowerzyści dotrą do celu, czyli do stolicy Portugalii. Średnio miłośnicy jazdy na dwóch kółkach pokonają codziennie 172 km.

Przygotowania już się rozpoczęły

Powstała nawet specjalna strona internetowa, na której można zapoznać się z wszelkimi szczegółami planowej wyprawy. Dostępna jest pod adresem: https://www.rowerowesdm.pl.

Już teraz przygotowujemy się do wyjazdu poprzez mniejsze i większe wyprawy rowerowe oraz prowadzenie trybu życia skupionego wokół aktywności fizycznej. Oczywiście jest też wiele obaw, ale mamy nadzieję, że poprzez nasze dobre przygotowanie fizyczne organizacyjne poradzimy sobie z każdym problemem – uważa Marcin Kidoń, maturzysta z Technikum Ekonomicznego w Nowym Targu.

Reklama

„Liczymy na każdą pomoc”

Rowerzyści mówią wprost, czego im potrzeba przed pielgrzymką. Przede wszystkim modlitwy, potem ważny jest osprzęt rowerowy – czekamy na odpowiedź jednej z firm. Potrzebujemy też noclegów w okolicy miejsc postojowych – dodaje ks. Napora.

W organizację wyprawy zaangażowało się już Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu, a także tamtejsza Parafia Przenajświętszej Trójcy. Są także pierwsze firmy prywatne. Liczymy na każdą pomoc, bo kwestia ubezpieczenia na prawie miesiąc, to są bardzo duże kwoty. Wychodzimy z prośbą, by kto może, nas wsparł – zachęca ks. Marcin.

W drodze będą się modlić o nowe powołania

Wyjazd jest już zgłoszony do Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM Polska oraz do Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by wyruszyć w lecie na ŚDM do stolicy Portugalii. Dodam jeszcze, że za wszelką pomoc odwdzięczymy się modlitwą, a wszelkie intencje zaniesiemy do Santiago de Compostela, Fatimy i oczywiście do Lizbony – zapewnia kapłan. Duchowny zdradza, że specjalną intencją podczas podróżowania będzie modlitwa o nowe powołania kapłańskie w archidiecezji krakowskiej.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę