Francuzi proszą o chrzest. Przyjmie go ponad cztery tysiące dorosłych

4278 dorosłych Francuzów przyjmie chrzest w czasie liturgii Wigilii Paschalnej. Wśród katechumenów wzrasta liczba młodych do 25 roku życia – wynika z danych udostępnionych przez Episkopat Francji.

fot. jimeciuro/Cathopic

Liczba chrztów dorosłych we Francji stale rośnie, choć na skutek pandemii zachwiany został proces przygotowania do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. W ubiegłym roku spowodowało to siedemnastoprocentowy spadek liczby nowych chrztów dorosłych. W tym roku częściowo udało się to nadrobić, choć chrztów będzie mniej niż w 2020 roku, ale więcej niż w latach 2018 i 2019.

Najwięcej chrztów dotyczy osób do 40 roku życia

28 proc. dorosłych katechumenów to młodzi do 25. roku życia. To o 4 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Ogólnie trzy czwarte wszystkich nawróceń na katolicyzm dotyczy ludzi do 40 roku życia. Seniorów, w wieku powyżej 65 lat, którzy przyjmą w najbliższą sobotę chrzest jest zaledwie 60.

Ciekawą tendencją, na którą zwraca w tym roku Episkopat Francji, jest fakt, że miejscem, w którym coraz częściej dochodzi do odkrycia wiary jest rodzina. Zdarza się, że nawrócenie jednego członka rodziny pociąga za sobą nawrócenie jego najbliższych. Nierzadko dziecko wprowadza na drogę wiary swoich rodziców – podaje Episkopat Francji. Podobnie dzieje się również w małżeństwach. Świadectwo nawrócenia jednego z małżonków sprawia, że drugi dołącza do przyjęcia chrztu. Kiedy indziej przygotowują się do tego całe małżeństwa.

Reklama
Reklama

Innym czynnikiem, na który zwracają uwagę francuscy kapłani, jest trudne doświadczenie pandemii. W wypadku niektórych młodych to właśnie ono skłoniło ich do wystąpienia z prośbą o chrzest.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę