Nasze projekty

Edukacja seksualna w szkołach – co sądzą Polacy?

Na przestrzeni ostatnich lat wzrosła rola rodziców i szkoły w zakresie edukacji seksualnej.

Na pytanie: „Czy zgadza się Pani/Pan ze stwierdzeniem, że nie powinno się mówić dzieciom o seksie, bo to demoralizuje dzieci?” – jedynie 19 procent badanych odpowiedziało twierdząco, natomiast 74 procent pytanych Polaków nie zgodziło się z tym.

W jakim zakresie edukować dzieci i młodzież seksualnie, jakie mogą być tego skutki, kiedy zacząć i kto powinien się tym zająć – to niektóre z przyczyn kontrowersji wprowadzania w miastach karty LGBT+. Jak wynika z badań Fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej niewielu Polaków jest zdania, że edukację seksualną należy rozpoczynać już w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym (tzn. w klasach 1 – 3 szkoły podstawowej). To jedynie 3 – 4 % ankietowanych. Większość badanych uważa, że dzieci powinny się zapoznawać z seksualnością człowieka między 10 a 14 rokiem życia.

Reklama

 

Jak wynika z danych badania CBOS „Opinie o warszawskiej karcie LGBT+ i edukacji seksualnej w szkołach”: „wśród ludzi najmłodszych (18 – 24 lata) na przestrzeni kilkudziesięciu lat w zakresie edukacji seksualnej wzrosła rola rodziców ( to 60%) i przede wszystkim szkoły (62%). Niemal co dziesiąty młody Polak przyznaje się do „edukowania” za pomocą pornografii”.

Najwięcej pytanych zadeklarowało, że swoją wiedzę na temat seksu uzyskało od rodziców (49 proc.), a 43 % stwierdziło, że ze szkoły. Natomiast 39 % odpowiedziało, że od rówieśników lub znajomych. Wyniki te są jednak zróżnicowane pokoleniowo. Dane pokazują, jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat w zakresie edukacji seksualnej wzrosła rola rodziców i przede wszystkim szkoły. 

Reklama

Co trzecia przepytywana osoba wskazuje, że głównym źródłem wiedzy są dla niej książki, czasopisma, filmy i strony internetowe o charakterze edukacyjnym i informacyjnym. Jak zaznaczają specjaliści opracowujący wyniki badań „w tej kwestii widać pokoleniową różnicę”. Ludzie młodzi (w wieku 25 – 34 lata) są większymi zwolennikami profesjonalizacji edukacji seksualnej (68%) niż osoby w wieku 65+ (37%). Uważają oni, że wiedzę na ten temat powinno się czerpać od specjalistów w tej dziedzinie albo za pomocą stworzonych przez nich opracowań (w formie filmów, książek czy stron internetowych).

Jak wynika z przeprowadzonych badań 87 procent ankietowanych uważa, że młodzi ludzie powinni się uczyć przede wszystkim od swoich rodziców, 75 procent, że w szkole oraz 51 procent stwierdziło, że od specjalistów spoza szkoły, np. lekarzy czy psycholodzy. Specjaliści opracowujący dokument wskazują, że „Polacy w większości popierają edukację seksualną dzieci i młodzieży w szkołach, to w mniejszym stopniu akceptują wprowadzenie do szkół tematyki związanej z LGBT+”. 

Reklama

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo, na ponad tysiącu dorosłych osób mieszkańców Polski, w pierwszej połowie tego roku.

?PRZECZYTAJ: Aneta Liberacka: Do rodziców w sprawie deklaracji LGBT+

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę