Nasze projekty

Dzisiaj światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Specjalny utwór z tej okazji

Jak co roku, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji specjalny utwór nagrała Magdalena Placek-Boryń, aktorka teatralna i mama 4-letniego autystyka.

Youtube.com/Magdalena Placek-Boryń

Bardzo pragnęłabym, by ta piosenka, stała się niejako hymnem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Polsce. Dzieci ze spektrum autyzmu są szczególnie narażone na wykluczanie społeczne, przemoc i dyskryminację. Ta piosenka to także, w moim odczuciu, powiedzenie rodzicom, którzy znajdują się na samym początku ich „niebieskiej” drogi, że nie są sami, że jest ktoś, kto czuje się dokładnie tak jak oni – uważa artystka.

Ten dzień został on ustanowiony przez państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego celem jest podniesienie społecznej świadomości na temat autyzmu. Jest to również okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na potrzebę działania na rzecz osób dotkniętych autyzmem oraz ich problemy.

Autyzm to zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu objawiające się problemami z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Według szacunkowych danych, w Polsce autyzm dotyka ok. 30 tys. osób, w tym 20 tys. dzieci. Pamiętajmy, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze, ale po prostu inne spojrzenie na świat.

Reklama
Reklama

Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. Każdy może w tym dniu wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem – choćby poprzez dodanie niebieskiej żarówki lub puzzla do profilu w mediach społecznościowych.

ag/PFRON/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę