Nasze projekty

Dwa lata bez Helenki

Dokładnie 24 stycznia mijają dwa lata od zabójstwa Helenki Kmieć - młodej wolontariuszki misyjnej z Polski, zamordowanej podczas napadu rabunkowego na placówkę w Boliwii, gdzie pomagała. Świadectwo jej życia ciągle inspiruje wielu ludzi.

FOT. Fundacja Im. Heleny Kmieć

Jej grób jest nieustannie odwiedzany przez ludzi z całej Polski i nie tylko. Nieustannie też do Fundacji nazwanej jej imieniem spływają kolejne świadectwa od osób, dla których przykład życia tej dziewczyny odmienił patrzenie na ich własne. 

Dzieło jej życia stara się kontynuować Fundacja im. Heleny Kmieć, założona przez jej przyjaciół. Fundacja wspiera tych, których wspierała sama Helenka – dzieci i młodzież w najuboższych krajach świata. Z tego powodu funduje stypendia, za które jej podopieczni z Boliwii, na Filipinach czy w Zambii mogą iść do szkoły lub na studia, w tamtych krajach niefundowane, jak w Polsce, przez budżet państwa. Do tego już drugi rok z rzędu Fundacja poprowadzi ogólnopolski konkurs dla dzieci ze szkół podstawowych „podaj dobro dalej”, w ramach którego uczniowie będą mogli wymyślić i przeprowadzić jakąś akcję charytatywną, Najlepsze projekty są nagradzane m.in. wyjazdem na misje. 

W związku z drugą rocznicą śmierci w 3 różnych miejscach Polski odbędą się spotkania jej poświęcone Helence Kmieć pod wspólnym hasłem „Misja: niebo”. Będą to Msze św. i czuwania modlitewne w Warszawie, Trzebnicy i Dębicy: W Warszawie w piątek 25 stycznia w bazylice Świętego Krzyża o godz 22, w Dębicy również w piątek o godz. 19 w kościele klasztornym przy ul. Krakowskiej 15, zaś w Trzebnicy Msza i czuwanie odbędzie w sobotę w bazylice św. Jadwigi, ul. Jana Pawła II 3, godz. 18.30.

Reklama

Z kolei Telewizja Polska program 1. wyemituje w piątek 25 stycznia o godz. 22.35 film dokumentalny pt. „Helenka”, poświęcony jej życiu.

Helena Kmieć pochodziła z małopolskiego Libiąża. Do Wolontariatu Misyjnego Salvator w Trzebini wstąpiła w 2012 r. Od początku mocno angażowała się w działalność wspólnoty. Posługiwała na placówkach misyjnych w Rumunii, na Węgrzech i w Zambii. Działała również w Duszpasterstwie Akademickim w Gliwicach, gdzie studiowała inżynierię chemiczną; śpiewała w Chórze Akademickim Politechniki Śląskiej. Angażowała się w pomoc dzieciom w nauce w świetlicy Caritas i działalność Katolickiego Związku Akademickiego w Gliwicach. W lipcu 2016 roku pełniła funkcję koordynatorki Światowych Dni Młodzieży w rodzinnej parafii. 8 stycznia 2017 r. rozpoczęła posługę z ramienia Wolontariatu Misyjnego Salvator jako wolontariuszka misyjna w Boliwii, z zamiarem półrocznej pomocy siostrom służebniczkom dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci w Cochabambie, gdzie została zamordowana 24 stycznia 2017 r.

 

Reklama

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę