Nasze projekty

Diecezja zachęca do rezygnacji ze sztucznych kwiatów na grobach. „Niszczą środowisko”

Przed uroczystością Wszystkich Świętych diecezja radomska zachęca wiernych, aby zrezygnowali z przyozdabiania grobów sztucznymi kwiatami. "Masowo zaśmiecają cmentarze i niszczą środowisko" - podkreślono w komunikacie.

fot. Wikipedia Commons (CC BY-SA 3.0)

W komunikacie kuria radomska podkreśla, że „sztuczne wiązanki i kwiaty masowo zaśmiecają cmentarze i niszczą środowisko” a dla zmarłych najważniejsza jest modlitwa.

„Dbając o groby musimy szanować także środowisko. Papież Franciszek napisał, że jeśli ludzie zanieczyszczają Ziemię substancjami trującymi, to wszystko to są grzechy. Czas zmienić złe nawyki” – czytamy w apelu.

ZOBACZ TEŻ: Odpust zupełny za zmarłych krok po kroku. Wyjaśniamy zmiany

Reklama
Reklama

Z zabytkowego cmentarza zarządzanego przez parafię św. Wacława w Radomiu co roku wywozi się ponad 445 tysięcy to odpadów.

Dziennie jest to 20 kontenerów o pojemności 20 metrów sześciennych. Wywozimy stare wieńce, kwiaty, również sztuczne, opakowania po świecach. Przeważająca większość cmentarnych odpadów do elementy sztuczne – powiedział Radiu Plus Radom Dariusz Szymański, dyrektor cmentarza.

„Nie zalewajmy naszych cmentarzy sztucznymi kwiatami”

Do apelu o rezygnację ze sztucznych kwiatów dołączyły również parafie. „Coraz częściej pojawia się zaniepokojenie, gdy patrzymy na góry piętrzących się śmieci w pojemnikach znajdujących się na cmentarzach. Nie zalewajmy naszych cmentarzy sztucznymi kwiatami. Zapalmy jeden symboliczny znicz na grobie bliskiej osoby. Modlitwa i pamięć znaczą dużo więcej niż dziesiątki zapalonych zniczy i grób udekorowany sztucznymi kwiatami” – takiej treści apel zamieszczono na stronach parafii św. Mikołaja w Jedlni koło Radomia.

Reklama
Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę