Nasze projekty

Diakoni opuszczają seminarium, aby posługiwać w parafiach. To ostatni etap w drodze do kapłaństwa

"Chcemy jak najlepiej przygotować się do święceń kapłańskich, a następnie służyć Bogu i ludziom, do których zostaniemy posłani" - mówią diakoni, którzy rozpoczną praktyki w parafiach. To ostatni etap przygotowań do przyjęcia święceń kapłańskich.

fot. Cathopic

Sześciu diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu rozpocznie praktyki na parafiach w diecezji radomskiej. To ich ostatni etap drogi przed przyjęciem święceń kapłańskich.

Konkret duszpasterski

Diakoni na kilka miesięcy przed święceniami i podjęciem posługi wikariusza, będą poznawali życie parafii „od środka”. Ks. Marek Adamczyk, rektor radomskiego seminarium powiedział, że przygotowanie do posługi kapłańskiej ma wiele etapów- najpierw jest to pozwolenie na noszenie sutanny, potem lektorat, i akolitat. Natomiast diakonat to już święcenia.

W pierwszym półroczu diakoni przebywali w seminarium. Uczestniczyli w wykładach. Udawali się również do wyznaczonych parafii. Natomiast w ostatnim semestrze, czyli od 20 lutego będą odbywali praktyki w parafiach, angażując się w konkretne zadania duszpasterskie. Ja nazywam to konkretem duszpasterskim – powiedział ks. Adamczyk.

Reklama

Dodał, że diakoni zostaną posłani do wspólnot żywych, z dużą liczbą działających grup duszpasterskich. Ks. Adamczyk powiedział, że jest to także dobry czas do obserwowania życia księży w codzienności i uczenia się funkcjonowania w kapłańskiej wspólnocie. Będą uczyli się sprawności w prowadzeniu parafialnych dokumentów i ksiąg oraz wprowadzani w pracę grup parafialnych.

„Chcemy wykorzystać ten czas”

Wśród diakonów, którzy odbędą praktyki w parafiach jest Patryk Korcz, który najbliższe miesiące przed święceniami kapłańskim spędzi w parafii św. Kazimierza w Radomiu.

Przyznam, że z niecierpliwością czekałem, aby rozpocząć praktyki duszpasterskie. Przez 6 lat zdobywaliśmy wiedzę teoretyczną. Teraz przyszedł czas, aby przełożyć ją na życie w parafii. Chcemy ten czas wykorzystać bardzo intensywne. Będziemy głosić homilie, czy pomagać przy organizacji rekolekcji. Chcemy jak najlepiej przygotować się do święceń kapłańskich, a następnie służyć Bogu i ludziom, do których zostaniemy posłani – powiedział diakon Patryk Korcz.

Reklama

Praktyki w parafiach potrwają do niedzieli 14 maja. Dwa dni później, w Lublinie na KUL-u, odbędą się obrony prac magisterskich. 21 maja rozpoczną zamknięte rekolekcje przed święceniami kapłańskimi, których 27 maja w radomskiej katedrze udzieli im bp Marek Solarczyk.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę