Nasze projekty

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post? Biskupi udzielają dyspensy

W piątek po Bożym Ciele obowiązuje post, ale biskupi niektórych diecezji udzielili wiernym dyspensy.

fot. Manuel Silva/Unsplash

Biskupi udzielają dyspensy na podstawie uprawnień zawartych w Kodeksie Prawa Kanonicznego, a wszystkich, którzy z niej skorzystają zachęcają najczęściej do modlitwy w intencjach papieża lub uczynków miłosierdzia.

Dyspensa obowiązywać będzie m.in.: w archidiecezji warszawskiej, archidiecezji częstochowskiej, archidiecezji gdańskiej, archidiecezji białostockiej, archidiecezji poznańskiej, archidiecezji przemyskiej, archidiecezji wrocławskiej, diecezji legnickiej, diecezji płockiej, diecezji ełckiej, diecezji kieleckiej.

ZOBACZ: Kard. Nycz udzielił dyspensy na piątek po Bożym Ciele. I zachęcił do modlitwy w intencjach papieża

Reklama

Na udzielenie dyspensy zdecydował się również biskup bydgoski oraz warszawsko-praski. „Korzystających z dyspensy zachęcam do modlitwy w intencjach Ojca Świętego Franciszka i praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia bądź innych czynów pokutnych” – czytamy w komunikacie biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka.

„Na podstawie kanonu 87 § 1, uwzględniając treść kanonu 1250-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, mając na uwadze dobro duchowe wiernych diecezji warszawsko-praskiej, biskup Romuald Kamiński udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia przypadającego w piątek, 9 czerwca 2023 roku. Z dyspensy mogą skorzystać diecezjanie oraz goście, którzy w tym dniu będą przebywali na terenie diecezji warszawsko-praskiej” – czytamy na stronie diecezji warszawsko praskiej.

Bp Kamiński dodał, że „osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących lub uchodźców”.

Reklama

Dekrety udzielające dyspensy na piątek 9 czerwca można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych diecezji.

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę