Nasze projekty

Czy grekokatolicy będą obchodzić Boże Narodzenie w grudniu? Zdecydują parafie

W tym roku Boże Narodzenie polskie parafie grekokatolickie będą obchodzić 7 stycznia - według oficjalnie obowiązującego kalendarza juliańskiego. Jednak od przyszłego roku będą mogły się zdecydować na obchodzenie świąt w grudniu.

fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL

Decyzję w tej sprawie podjął Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. W Kościele greckokatolickim wciąż prowadzona jest dyskusja na temat kalendarza.

Jak wyjaśnia o. Marek Blaza SJ, trirytualista, posługujący m.in. w rycie bizantyjsko – ukraińskim, zaangażowany w duszpasterstwo grekokatolików w jednej z warszawskich parafii, w czerwcu odbył się sobór wszystkich eparchii w Polsce i prawie 80 proc. wszystkich delegatów biorących w nim udział zagłosowało za wprowadzeniem w Kościele kalendarza gregoriańskiego.

Był to ważny głos. Jednak mimo to biskupi greckokatoliccy zdecydowali, że oficjalnym kalendarzem Kościoła nadal pozostaje kalendarz juliański. Decyzja ta wiąże się z obecną sytuacją Kościoła greckokatolickiego w Polsce, „który wraz z całym narodem ukraińskim cierpi z powodu wojny Rosji z Ukrainą” oraz bliskością „naszego Kościoła do Macierzystego Kościoła Kijowskiego”. Kościół kijowski wciąż posługuje się kalendarzem juliańskim. Decyzję Metropolitalnego Synodu Biskupów UKGK w Polsce ogłoszono 23 października.

Reklama

Decyzja należy do parafii

Z uwagi na pragnienie wiernych, od przyszłego roku poszczególne parafie greckokatolickie będą miały możliwość przejścia na tzw. kalendarz neojuliański, tzn. święta stałe, jak Boże Narodzenie, będą w nich obchodzone według kalendarza gregoriańskiego, natomiast cały cykl wielkanocny – według kalendarza juliańskiego.

Synod zobowiązał proboszczów do przeprowadzenia stosownych konsultacji z wiernymi w ciągu 6 miesięcy. W czerwcu i lipcu 2023 r. parafia, która o to poprosi będzie mogła otrzymać zgodę od swego biskupa na wprowadzenie kalendarza neojuliańskiego od 1 września 2023 r.

Decyzje synodu obowiązywać mają przez najbliższe 5 lat. W 2028 r. „po sprawdzeniu wprowadzonej praktyki, zostanie podjęta decyzja o reformie kalendarza liturgicznego w życiu całego ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego w Polsce” – czytamy.

Reklama

Jak zaznacza o. Blaza, jeśli w Kościele kijowskim nastąpią zmiany w kwestii kalendarza, zmiany zostaną wprowadzone również w UKGK w Polsce.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę