Nasze projekty

Czuwanie dziękczynne za beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Już wieczorem na Jasnej Górze

Przez 40 lat wierni modlili się o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. A teraz, przez rok, będą za nią dziękować podczas nocnych czuwań z 27 na 28 dzień miesiąca. To również przygotowanie do ogólnopolskiego dziękczynienia, które odbędzie się 3 maja na Jasnej Górze.

Fot. Instytut Prymasowski/Flickr EpiskopatNews

Modlitwa z 27 na 28 dzień miesiąca to nawiązanie do trwających niemal nieprzerwanie od 40 lat czuwań na Jasnej Górze prowadzonych przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego z prośbą o beatyfikację tego wielkiego kapłana i Polaka. Teraz, przez cały rok, w Kaplicy Matki Bożej gromadzić się będą przedstawiciele różnych ruchów i wspólnot.

Przez 40 lat modlono się o beatyfikację

Modlitwa dziękczynna za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego jest bardzo potrzebna i wynika z wielkiej potrzeby ludzi – przekonuje Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Przypomina, że modlitwa o ogłoszenie kard. Wyszyńskiego błogosławionym także odbywała się na prośbę świeckich, którzy wskazywali, że jest nam potrzebny taki orędownik w niebie.

Reklama

Instytut podjął tę inicjatywę i modlitwa trwała 40 lat. Teraz wyzwanie przyjęła Jasna Góra, by w duchu dziękczynienia trwać wraz z wiernymi przed Obliczem Matki Bożej – powiedziała.

Spotkania oparte na „prymasowskim testamencie”

Nocne czuwania będą oparte na słowach „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” bł. kard. Wyszyńskiego, które są – zdaniem świadków jego życia i posługi – prymasowskim testament na XXI wiek. Krucjata to program odnowy życia codziennego, zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach, wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia.

„Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje; Myśl dobrze o wszystkich; Mów zawsze życzliwie o drugich; Rozmawiaj z każdym językiem miłości; Przebaczaj wszystko wszystkim; Działaj zawsze na korzyść bliźniego; Czynnie współczuj w cierpieniu; Pracuj rzetelnie; Włącz się w społeczną pomoc bliźnim; Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół” – brzmią słowa Krucjaty, którą kard. Wyszyński ogłosił w 1967 r. w liście pasterskim na Wielki Post.

Reklama

Jak wyglądają czuwania?

Każde nocne czuwanie (z 27 na 28 dzień miesiąca) inaugurować będzie Apel Jasnogórski, w czasie którego zostanie odmówiona specjalna modlitwa za wstawiennictwem bł. Stefana kard. Wyszyńskiego przygotowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Wystawiony zostanie portret Prymasa Tysiąclecia i jego relikwie.

Po Apelu o godz. 22.00 rozpoczynać się będzie konferencja formacyjna głoszona przez świadków życia błogosławionego i specjalistów zajmujących się opracowywaniem jego teksów, zwłaszcza dotyczących nauki społecznej i jego maryjności.

Po konferencji przewidziano wspólną modlitwę różańcową z rozważaniami kard. Wyszyńskiego przygotowanymi przez Jasnogórską Rodzinę Różańcową.

Reklama

Mszę św. o północy sprawować będą paulini, do wspólnoty których błogosławiony został włączony przez konfraternię czyli grono przyjaciół i dobrodziejów.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę