„Chcemy błagać o pokój”. Jasna Góra zaprasza do szczególnej modlitwy w Dzień Niepodległości Ukrainy

"Tym gestem modlitewnym chcemy błagać o pokój, o to, by Ukraińcy mogli jak najszybciej powrócić do swojej Ojczyzny" - mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, zapraszając do modlitwy o pokój w Dzień Niepodległości Ukrainy, obchodzony 24 sierpnia.

fot. JasnaGoraNews/Twitter

Dzień Niepodległości Ukrainy jest obchodzony w rocznicę Deklaracji Niepodległości Ukrainy przyjętej przez przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991 roku.

Tego dnia na Jasnej Górze będzie zanoszona szczególna modlitwa o jak najszybsze zakończenie wojny. O godz. 15:30 sprawowana będzie, jak każdego dnia, msza święta, w kaplicy Matki Bożej, natomiast o godz. 18:00 celebrowana będzie liturgia w obrządku greckokatolickim w kaplicy św. Jana Pawła II. A o godz. 21:00 w Apelu Jasnogórskim wezmą udział ukraińskie dzieci, które znalazły schronienie w jednym z ośrodków rekolekcyjnych archidiecezji częstochowskiej.

„Pewne rzeczy mogą nam spowszednieć, a dramat wojny trwa”

O. Pastusiak, kustosz Jasnej Góry zaprasza do wspólnej modlitwy. Podkreśla, że zwłaszcza tego dnia „chcemy prosić Boga, by ci, którzy doświadczyli dramatu wojny, cierpienia, straty najbliższych w sercu Maryi odnaleźli pokój i umieli o ten pokój modlić się”.

Reklama
Reklama

Jak zauważa, to święto jest „wzmocnieniem naszej gorliwości, byśmy w tej modlitwie nie ustali, bo pewne rzeczy mogą nam spowszednieć, a dramat wojny trwa”. Tym gestem modlitewnym chcemy błagać o pokój, o to, by Ukraińcy mogli jak najszybciej powrócić do swojej Ojczyzny, do normalnego codziennego życia – dodaje o. Pastusiak.

Przypomina, że od początku wojny paulini otworzyli bramy Jasnej Góry dla cierpiących uchodźców. W domu pielgrzyma i na tzw. halach wciąż mieszka ponad 70 osób, głównie matek z dziećmi. Licznie przybywających uchodźców otoczyli także opieką duszpasterską. Tu, w każdą niedzielę i święta, odprawiana jest msza święta w języku ukraińskim, w bazylice. Spowiedzią służy paulin z Ukrainy o. Arseniusz. Na prośbę samych Ukraińców zakonnicy użyczyli także Kaplicy św. Jana Pawła II na celebrowanie liturgii w obrządku greckokatolickim przez ks. Volodymyra Shubę – proboszcza parafii greckokatolickiej Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Częstochowie.

Reklama
Reklama

„Zadają wiele pytań, na przykład o to, jak nie nienawidzić”

Choć wśród Ukraińców różny jest poziom religijności, to widzimy, że ci ludzie szukają Pana Boga – zauważa o. kustosz. Dodaje, że oni chcą korzystać z sakramentu pokuty i pojednania i są tego owoce. Zadają wiele pytań, np. o to, jak nie nienawidzić, bo doświadczyli wiele cierpienia, widzieli śmierć najbliższych, jak to przezwyciężyć, jak odpowiedzieć, by nie było chęci odwetu i gniewu, by zatrzymać błędne koło zła – mówi jasnogórski kustosz. Podkreśla, że to też wielkie wyzwanie duszpasterskie.

Intencja o pokój w Ukrainie zanoszona jest podczas wszystkich mszy świętych sprawowanych w sanktuarium.

Także tegoroczne piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę jest wielkim błaganiem o pokój zwłaszcza dla Ukrainy. Chcemy zatrzymać wojnę modlitwą – mówią pielgrzymi.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę