Nasze projekty

Bp Wiesław Śmigiel na Niedzielę Świętej Rodziny: Rodzina jest jak sanktuarium

"Rodzina jest uprzywilejowanym miejscem realizacji powołania chrześcijańskiego" - powiedział bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, z okazji przypadającej 31 grudnia Niedzieli Świętej Rodziny.

fot. Juan Pablo Arias/cathopic.com

Niedziela Świętej Rodziny, jak pokreślił bp Śmigiel, jest okazją do refleksji nad kondycją i znaczeniem rodziny. Rodzina jest uprzywilejowanym miejscem realizacji powołania chrześcijańskiego, a to jest związane z jej specyficzną wizją opartą na Piśmie Świętym i tradycji – zaznaczył bp Śmigiel.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski podkreślił fakt, że Bóg wkroczył w historię świata, wybierając właśnie rodzinę. Od czasu Wcielenia rodzina jest swoistym sanktuarium, w którym zamieszkał Bóg – powiedział.

ZOBACZ TEŻ: Święta Rodzina. Tajemnica sukcesu

Reklama

Bp Śmigiel zauważył, że „życie w małżeństwie i rodzinie jest dla zdecydowanej większości chrześcijan drogą na której realizują swoje wezwanie do świętości oraz uczestniczą w życiu i misji Kościoła”. Przekonaliśmy się o tym, kiedy wynosiliśmy na ołtarze błogosławioną Rodzinę Ulmów. Ona nam pokazała, jak dążyć do świętości w rodzinie, przez rodzinę i pomagając innym – powiedział, nawiązując do tegorocznych wydarzeń.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP zauważył również, że w uroczystość Świętej Rodziny warto przypomnieć sobie znaczenie sakramentu małżeństwa. Nie lekceważmy go. Może trzeba w naszym otoczeniu przypominać i podpowiadać ludziom, aby otworzyli się na sakrament małżeństwa. To wtedy miłość ludzka pełna wzniosłych uczuć i planów zostaje potwierdzona i wzmocniona łaską sakramentu – powiedział.

„Każde życie jest wielką wartością”

Bp Śmigiel przypomniał również, że małżeństwo jest fundamentem rodziny, która staje się wspólnotą opartą na wzajemnej miłości, pozwalającą na rozwój żyjących w niej osób i otwartą na życie. Pamiętajmy, że każde życie jest wielką wartością. Widzimy, że istnieje ogromne napięcie, a może nawet walka pomiędzy cywilizacją śmierci a cywilizacją miłości i życia. Warto, abyśmy jako ludzie wiary zajmowali w tej sprawie jasne stanowisko, mówili o wartości życia, troszczyli się o jego poszanowanie – podkreślił bp Śmigiel, dodając, że „życia ludzkiego nie wolno relatywizować, a nawet nie można próbować tego robić, bo to prowadzi do wielkich nieszczęść”. Zaapelował o to, aby nie odrzucać i nie przekreślać ludzkiego życia z jakiegokolwiek powodu.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Święta Rodzina jakiej nie znaliście

Z okazji Niedzieli Świętej Rodziny Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP życzył, aby każdy człowiek, wpatrując się w Świętą Rodzinę, potrafił wcielać w życie ideały, które się w niej realizowały.

Od 2019 r. Niedziela Świętej Rodziny jest obchodzona jako dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku, do duszpasterzy kierowana jest zachęta, aby w niedzielę 31 stycznia zorganizowali w parafiach obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

Do pobrania: Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich Niedziela Świętej Rodziny 2023

Więcej: www.kodr.pl

Reklama

BP KEP, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę