Nasze projekty

Bp Śmigiel: szatan chce z Chrystusa uczynić tylko społecznika

Szatan chce z Chrystusa Zbawiciela uczynić tylko społecznika – zwrócił uwagę w I niedzielę Wielkiego Postu bp Wiesław Śmigiel podczas promocji lektorów i akolitów w bazylice katedralnej w Pelplinie.

 Zwracając się do promowanych na lektorów i akolitów alumnów seminarium pelplińskiego bp Śmigiel podkreślił, że nie oczekuje się w ich posłudze słowa „wspaniałych konstrukcji literackich”, ale „wierni oczekują słowa prawdy”. Kaznodzieja dodał: „wierni oczekują od was głoszenia Królestwa Bożego jako wydarzenia, któremu towarzyszy przemiana ludzkiego serca”. Studentów seminarium i wszystkich zebranych w katedrze biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej prosił, by przyjęli Słowo Boże do serca i z wiarą „chleb z nieba, Ciało naszego Pana”.

Przed udzieleniem promocji, główny celebrans szeroko nawiązał w homilii do tematyki pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Przypomniał, że szatan posłużył się w stosunku do Jezusa trojakiego rodzaju pokusami: zamiany kamieni w chleb, lekceważenie prawa natury i pokusą władzy. „Te pokusy są popularne dzisiaj i nic nie straciły na aktualności, przybierając inny charakter” – stwierdził biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej.

Pokusa łatwego chleba, która oznacza „brak wysiłku i jednocześnie życie w dostatku”, zdaniem hierarchy bardzo często pojawia się dzisiaj w postawie człowieka. Podobnie „dzisiaj dotyka wielu ludzi pokusa lekceważenia praw natury a przede wszystkim prawa Bożego”, mówił kaznodzieja, dopowiadając, że prawo Boże „jest traktowane bardzo wybiórczo”. Pokusa władzy a „czasem popularności” jest także i współcześnie obecna w życiu ludzi, zauważył bp Śmigiel.

Reklama

„Szatan kusi Jezusa przedstawiając grzechy i słabości jako wartość i dobro”, stwierdził biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej. „To odwieczna sztuczka złego ducha”, mówił hierarcha zauważając, że „już w raju zakazany owoc został zareklamowany przez szatana jako ten, który człowieka czyni równym Bogu”.

Bp Śmigiel ukazał dalej jak szatan chce zmieniać obraz Boga: „szatan chce z Chrystusa Zbawiciela uczynić tylko społecznika, który ma kamienie zamieniać w chleb i ma być władcą w ludzkim wymiarze”.

Pokusa prezentowania grzechu jako wartości, zdaniem biskupa, jest silnie obecna w obecnej działalności szatana. Zły ma bowiem świadomość, mówił biskup, że „normalny człowiek nie jest w stanie podążać za złem, więc szatan zło przedstawia jako pewną wartość”.

Reklama

Kaznodzieja przypomniał, że okres Wielkiego Postu służy nawróceniu, które „nie jest jednorazowym aktem, ale procesem i towarzyszy człowiekowi przez całe życie”. „Pokusy możemy odeprzeć jeżeli będziemy odwoływali się do Słowa Bożego i jeżeli będziemy jedli pokarm z nieba, czyli Eucharystię” – podkreślił biskup.

Promocję lektoratu i akolitatu razem przyjęło 23 kleryków pelplińskiego seminarium. Doroczną uroczystość poprzedziły rekolekcje wielkopostne w Wyższym Seminarium Duchownym prowadzone przez ks. dr. Eugeniusza Plocha z diecezji opolskiej.
ks.is / Pelplin

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę