Nasze projekty

Bp Lechowicz w MZaN o rekolekcjach Stacji7: Wielki Post jest poligonem duchowym

"Tak jak żołnierze od czasu do czasu idą na poligon, tak i my rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, traktując go jako poligon duchowy, gdzie możemy modlitwą kształtować relacje z naszym dowódcą, czyli z Bogiem" - mówił biskup polowy Wiesław Lechowicz w "Między Ziemią a Niebem", opowiadając o rekolekcjach przygotowanych przez Stację7 we współpracy z Ordynariatem Polowym.

fot. print screen Między Ziemią a Niebem/TVP1

Biskup polowy Wiesław Lechowicz, ks. Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Dominika Maziewska, studentka Wojskowej Akademii Technicznej byli gośćmi red. Pauliny Guzik w niedzielnym programie „Między Ziemią a Niebem” w TVP1, gdzie opowiedzieli o propozycjach wielkopostnych przygotowanych w tym roku przez Stację7 – to rekolekcje wielkopostne oraz droga krzyżowa przygotowane we współpracy z Ordynariatem Polowym.

Chcieliśmy, jako Ordynariat Polowy, zorganizować promocję służby wojsku, służby księży kapelanów. Chcieliśmy zachęcić młodych ludzi, żeby nie tylko podejmowali służbę w mundurze wojskowym, ale żeby się też zastanowili nad tym, czy mogą służyć też w duchowym mundurze, czyli sutannie, służąc jednocześnie ojczyźnie ziemskiej i ojczyźnie niebiańskiej – mówił bp Lechowicz, wyjaśniając, jak zrodził się pomysł na drogę krzyżową, której rozważania napisało Wojsko Polskie, i rekolekcje wielkopostne prowadzone przez ks. Maksymiliana Jezierskiego dla Stacji7.

Mieliśmy kłopot, kogo wybrać do poprowadzenia rekolekcji, ponieważ każdy ksiądz z Ordynariatu Polowego nadaje się, żeby prowadzić takie rekolekcje, ale poprosiliśmy ks. Maksymiliana, który jest kapelanem Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, ma dobry kontakt z młodzieżą, i ks. Maksymilian jest autorem tych rekolekcji – mówił biskup polowy.

Reklama

ZOBACZ: Wielka mobilizacja. Wielki Post z Wojskiem Polskim na Stacji7

Dlaczego „czas walki”? Odpowiadając na to pytanie, ks. Maksymilian Jezierski podkreślił, że „żyjemy w czasie walki globalnej”, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Czas Wielkiego Postu to czas walki duchowej, więc idealnie połączyliśmy te dwa tematy fizyczne i metafizyczne, czyli duchowe. Tematy, które podjęliśmy dotyczą walki: dobra ze złem, życia ze śmiercią, miłości z nienawiścią. Pamiętam, że kiedy zadzwonił do mnie ksiądz biskup, prowadziłem walkę w squasha na korcie… Przerwałem tę grę, przeprosiłem mojego przeciwnika w grze, mówiąc, że dzwoni ksiądz biskup… I teraz uśmiecham się, mówiąc o tym, ponieważ wtedy też prowadziłem walkę na korcie – mówił.

W naszym życiu bardzo ważne jest to, abyśmy prowadzili walkę fair play, żebyśmy zawalczyli o wartości te właściwe dla nas, jak miłość, jak dobro, jak piękno, jak szlachetność, jak wiara w Boga. Są to wartości, których nie można kupić. Tych wartości trzeba się uczyć i po to są te rekolekcje „czasu walki” – dodał.

Reklama

PRZECZYTAJ: PODNIEŚ SIĘ! Rozważania Drogi Krzyżowej z Wojskiem Polskim

Bp Lechowicz, zapytany o to, jak odróżnienie dobra od zła „może pomóc nam się podnieść, nie tylko w kontekście wielkopostnym, ale także w kontekście wojny”, odpowiedział, że „dobro i zło należy do pytań bardzo egzystencjalnych, ale o życiu można powiedzieć, używając terminologii batalistycznej, że jest walką, że jest wojną”.

Zaczynamy Wielki Post od Środy Popielcowej, gdzie w ewangelii Pan Jezus mówi nam o modlitwie, poście i jałmużnie. Kościół poprzez Jezusa daje nam do ręki trzy środki bojowe. Tak jak żołnierze, od czasu do czasu idą na poligon, tak i my rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, traktując go jako poligon duchowy, gdzie możemy modlitwą kształtować, układać nasze relacje z naszym dowódcą, czyli z Bogiem. Przez post możemy kształtować własny charakter, natomiast przez jałmużnę relacje w zespole, w grupie wobec innych ludzi. I sądzę, że to jest też taka droga odróżniania dobra od zła, kiedy człowiek narzuca sobie pewien porządek, pewną dyscyplinę duchową, wtedy łatwiej jest rozróżnić to co jest dobre od tego co jest złe. Natomiast jeśli żyjemy w sytuacjach bardzo komfortowych to wtedy łatwo nam się wszystko zamazuje i te linie podziału, granice przestają istnieć – mówił bp Lechowicz.

Reklama

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę