Nasze projekty

Ks. Chrząszcz przyjął sakrę biskupią. Jego zawołaniem są słowa Jana Pawła II

"Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Chciałbym, aby te słowa prowadziły nas w tych niełatwych czasach, w których powstaje wiele pytań bez odpowiedzi" – mówił nowy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert Chrząszcz po przyjęciu sakry biskupiej. Liturgii w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

fot. Archidiecezja Krakowska

Podczas uroczystości bp Chrząszcz otrzymał atrybuty posługi biskupiej: mitrę, pierścień i pastorał. Został też namaszczony krzyżmem świętym. Nowy biskup przeszedł przez świątynię i przy śpiewie uroczystego „Te Deum” błogosławił wszystkich zgromadzonych.

Jestem świadom mojej małości w perspektywie tego powołania. Moje serce jest jednak pełne ufności w pomoc Bożą, dlatego z nadzieją i wielkim przekonaniem powtarzam dzisiaj za św. Janem słowa: „Potrzeba by On wzrastał, a ja się umniejszał” – mówił bp Chrząszcz.

Jak podkreślał, „aby ten wzrost Chrystusa mógł nastąpić, musimy otworzyć dla Niego nasze serca nie stawiając żadnych granic”. Chciałbym zatem powtórzyć za naszym wielkim patronem słowa, które w tym miejscu mają szczególny wymiar i szczególnie dźwięczą w sercu każdego z nas: „Christo portas aperite” – Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Chciałbym, aby te słowa prowadziły nas w tych niełatwych czasach, w których powstaje wiele pytań bez odpowiedzi – mówił. Jak dodał, odpowiedź dał św. Jan Paweł II w słowach: „Miłość mi wszystko wyjaśniła”.

Reklama
Reklama

Zawołaniem nowego biskupa są słowa Jana Pawła II

Bp Chrząszcz zachęcił młodzież archidiecezji krakowskiej, aby przyjęła jego zawołanie biskupie „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, jako zadanie. Duchowny podziękował swoim bliskim, wszystkim uczestnikom liturgii, a szczególne pozdrowienia skierował do osób starszych, samotnych i chorych oraz do tych którzy przeżywają trudności i kryzysy z powodu pandemii.

Swoje trudy ofiarujcie Bogu również w intencji mojej i całego Kościoła Chrystusowego w naszej archidiecezji, w którym przyjdzie mi służyć – prosił. Pozdrowił również w języku portugalskim swoich parafian i przyjaciół z Brazylii, którzy śledzili uroczystości dzięki transmisji w internecie.

Bp Chrząszcz wybrał na swoje zawołanie słowa z homilii inaugurującej pontyfikat papieża Polaka: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. W jego herbie znajduje się Chrystus z Corcovado, z którego Serca wychodzą promienie miłosierdzia. W ten sposób połączył Kraków z Rio de Janeiro, gdzie kapłan spędził 15 lat na misjach. W herbie umieszczona jest też gwiazda symbolizująca Matkę Bożą, która wychowała go do kapłaństwa, a także lilia św. Józefa.

Współkonsekratorami bp. Roberta Chrząszcza byli kard. Stanisław Dziwisz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Obecni byli m.in. biskupi z metropolii krakowskiej oraz pochodzący z archidiecezji krakowskiej kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś i biskup polowy Józef Guzdek, biskupi pomocniczy Damian Muskus OFM i Janusz Mastalski, bp Jan Zając, liczni duchowni, a także rodzina i bliscy nowego biskupa. Na uroczystość przybył z Brazylii bp Zdzisław Błaszczyk.

Przez 15 lat był misjonarzem

Ks. Robert Józef Chrząszcz pochodzi z Kalwarii Zebrzydowskiej. Urodził się 7 października 1969 r. w Wadowicach.

W latach 1988-1994 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, jednocześnie studiując na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1988-1990 studiował tam filozofię, a w latach 1990-1994 teologię, z której uzyskał magisterium. 8 maja 1993 został wyświęcony na diakona przez kardynała Franciszka Macharskiego, arcybiskupa metropolitę krakowskiego, który 14 maja 1994 w katedrze na Wawelu udzielił mu również święceń prezbiteratu.

W latach 1994-1999 był wikariuszem w parafii Zesłania Ducha Świętego w Krakowie (osiedle Ruczaj).

W latach 1999-2005 był wikariuszem w parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaski Nowe.

W roku 2005 poprosił o skierowanie do pracy na misjach i wyjechał do Brazylii, gdzie podjął działalność duszpasterską w Archidiecezji Świętego Sebastiana w Rio de Janeiro.

W latach 2005-2006 był administratorem parafii św. Łucji w Rio de Janeiro (dzielnica Gardenia Azul), a w latach 2006-2019 był proboszczem tejże parafii, gdzie wraz ze wspólnotą parafialną wybudował nowy kościół.

W ostatnim czasie był proboszczem parafii św. Pawła w Rio de Janeiro (dzielnica Recreio Bandeirantes), pełnił funkcję odpowiedzialnego za Służbę Liturgiczną w archidiecezji oraz wikariuszem biskupim regionu Jacarepaguá archidiecezji Rio de Janeiro.

ZOBACZ: Bp Robert Chrząszcz: Małe grupy są nadzieją Kościoła

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę