Bp Robert Chrząszcz: Małe grupy są nadzieją Kościoła
„Ciekawym doświadczeniem jest udział świeckich w życiu Kościoła. Czas pandemii pokazuje nam, jak bardzo brakuje nam międzyludzkich relacji i pandemia to jeszcze bardziej utrudniła i pokazała wartość kontaktów międzyludzkich” – mówi w rozmowie ze Stacją7.pl ks. Robert Chrząszcz, biskup nominat archidiecezji krakowskiej, który w sobotę 6 lutego przyjmie święcenia biskupie.
W rozmowie biskup nominat wspomniał chwilę, w której dowiedział się o propozycji papieża Franciszka, aby został biskupem. To był dzień, w którym miałem spotkanie przez Zoom, była przerwa i otrzymałem telefon, który całkowicie mnie sparaliżował i był wielką niespodzianką i wielkim zaskoczeniem dla mnie. Jest to dla mnie radykalna zmiana poza moimi planami i oczekiwaniami –powiedział.
Zawołaniem nowego biskupa będą słowa Jana Pawła II „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Po takim pytaniu i zaproszeniu, które otrzymałem za pośrednictwem nuncjusza w Brazylii, musiałem to przemyśleć i przemodlić. Wykorzystałem środę, która była moim dniem wolnym, pojechałem do sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie, to największe sanktuarium w Brazylii i tam cały dzień modliłem się przed Matką Bożą. Pod koniec dnia miałem już wracać do Rio i pomyślałem, że odmówię sobie jeszcze Godzinę Czytań z modlitwy brewiarzowej następnego dnia – 22 października, dnia św. Jana Pawła II. W tej modlitwie brewiarzowej rozważałem tekst przemówienia Jana Pawła II z dnia objęcia pontyfikatu. Poczułem, że to jest to – dodał.
Polskie i brazylijskie elementy w herbie
W herbie nowego biskupa znajdą się brazylijskie i krakowskie elementy. Pierwszą myślą, kiedy myślimy o Rio de Janeiro jest figura Pana Jezusa z Corcovado, więc pomyślałem, że dobrze byłoby ją umieścić, a Kraków to Boże Miłosierdzie i Łagiewniki i tak powstał rdzeń tego herbu. Wizerunek Chrystusa Zbawiciela – od niego odchodzą promienie Miłosierdzia Bożego – opisał.
Przeczytaj również
Bp Chrząszcz opisał też różnice między Kościołem polskim i brazylijskim. Są różnice związane z mentalnością i klimatem. W Brazylii jest to kościół otwarty i co jest wyraźne – jest bardzo duży udział ludzi świeckich. Jest to związane z małą liczbą księży i wspólnoty są zmuszone do prowadzenia swojego życia parafialnego. Ludzie świeccy dużo spraw prowadzą sami, a ksiądz tylko z boku towarzyszy tym działaniom.
Wybiegając w przyszłość bp Chrząszcz zaznaczył, że w diecezji krakowskiej chciałby w większym stopniu zaangażować świeckich do Kościoła. Ciekawym doświadczeniem jest udział świeckich w życiu Kościoła. Wielka wartość małych grup, które mogą być w parafiach. Ten czas pandemii pokazuje nam, jak bardzo brakuje nam międzyludzkich relacji i pandemia to jeszcze bardziej utrudniła i pokazała wartość kontaktów międzyludzkich, spotkań. W Brazylii życie jest przy parafii, ludzie się spotykają, rozważają Pismo Święte, ale też jest moment, że każdy przyniesie ciasto, kawę. (…) Dla wielu z tych ludzi parafia jest rodziną i miejscem, gdzie mogą przyjść, porozmawiać, pośmiać się, uczestniczyć w jakieś fieście, ale jest też moment ewangelizacji, zbliżania się do Boga. Myślę, że małe grupy są nadzieją Kościoła i warto byłoby się temu bardziej przyjrzeć i w jakiś sposób pomagać, żeby te grupy mogły się tworzyć – stwierdził.
Kim jest nowy biskup?
Ks. Robert Józef Chrząszcz pochodzi z Kalwarii Zebrzydowskiej. Urodził się 7 października 1969 r. w Wadowicach.
W latach 1988-1994 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, jednocześnie studiując na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1988-1990 studiował tam filozofię, a w latach 1990-1994 teologię, z której uzyskał magisterium. 8 maja 1993 został wyświęcony na diakona przez kardynała Franciszka Macharskiego, arcybiskupa metropolitę krakowskiego, który 14 maja 1994 w katedrze na Wawelu udzielił mu również święceń prezbiteratu.
W latach 1994-1999 był wikariuszem w parafii Zesłania Ducha Świętego w Krakowie (osiedle Ruczaj).
W latach 1999-2005 był wikariuszem w parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaski Nowe.
W roku 2005 poprosił o skierowanie do pracy na misjach i wyjechał do Brazylii, gdzie podjął działalność duszpasterską w Archidiecezji Świętego Sebastiana w Rio de Janeiro.
W latach 2005-2006 był administratorem parafii św. Łucji w Rio de Janeiro (dzielnica Gardenia Azul), a w latach 2006-2019 był proboszczem tejże parafii, gdzie wraz ze wspólnotą parafialną wybudował nowy kościół.
W ostatnim czasie był proboszczem parafii św. Pawła w Rio de Janeiro (dzielnica Recreio Bandeirantes), pełnił funkcję odpowiedzialnego za Służbę Liturgiczną w archidiecezji oraz wikariuszem biskupim regionu Jacarepaguá archidiecezji Rio de Janeiro.
SPRAWDŹ: Nowy biskup pomocniczy w archidiecezji krakowskiej. Został nim misjonarz