Nasze projekty

Bp Balcerek do kleryków: młodzi nie chcą mieć kolejnego kolegi, ale księdza

Podczas obłóczyn kleryków seminarium w Poznaniu, bp Grzegorz Balcerek podkreślił, że "sutanna to zewnętrzny znak serca oddanego Bogu", a świeccy bardzo cenią sobie czytelne świadectwo osób duchownych.

fot. Luis Angel Espinosa/Cathopic

Uroczystość obłóczyn ośmiu kleryków z roku roku połączona z obrzędem kandydatury do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu miała miejsce w niedzielę w kaplicy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Żeby włożyć sutannę, trzeba zdjąć marynarkę, sweter, trzeba zrezygnować z dotychczasowego okrycia, by oddać się jako powołany człowiek Jezusowi i ludziom. Noście strój duchowny! Niech ten zewnętrzny znak będzie obrazem waszego serca oddanego Bogu – mówił do kandydatów do kapłaństwa bp Balcerek.

Biskup przekonywał w homilii, że świeccy, także młodzi, bardzo sobie cenią czytelne świadectwo osób duchownych. Nie chcą mieć kolejnego kolegi, ale księdza, najlepiej takiego, który będzie dla nich ojcem duchowym, który będzie inny niż świat w złym tego słowa znaczeniu, innym także przez swój strój – mówił bp biskup pomocniczy poznański.

Reklama
Reklama

„I nam stale grozi ślepota duchowa. Wynika ona z grzechu”

W nawiązaniu do Ewangelii o Bartymeuszu przekonywał, że kapłani powinni kierować się nieustępliwą wiarą, leczyć ślepotę duchową uczniów Chrystusa oraz unikać grzechu.

I nam stale grozi ślepota duchowa. Wynika ona z grzechu, wręcz mówi się czasem o zaślepieniu grzechem. Ratunkiem przed tym nieszczęściem jest przyjęcie światła Ducha Świętego, który przekonuje nas o grzechu i prowadzi do prawdy. To dokonuje się w dogłębnym rachunku sumienia, to dokonuje się w systematycznej spowiedzi św. i kierownictwie duchowym, które klerykom zapewnia seminarium. Kochani bracia, korzystajcie z tej pomocy – mówił bp Balcerek.

Klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu przygotowują się do przyjęcia święceń kapłańskich przez siedem lat – zaczynają kursem propedeutycznym, a następnie podejmują sześcioletnie studia teologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Reklama
Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę