Nasze projekty

Bp Artur Ważny nowym biskupem sosnowieckim

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego - poinformowała w południe Stolica Apostolska.

fot. Episkopat News/flickr.com

Od czasu rezygnacji z urzędu biskupa Grzegorza Kaszaka, diecezją sosnowiecką zarządza administrator apostolski arcybiskup Adrian Galbas, metropolita katowicki.

W południe nuncjatura poinformowała w komunikacie o mianowaniu nowym biskupem diecezji sosnowieckiej Artura Ważnego, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej.

„Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego” – brzmi komunikat.

Reklama

Kim jest nowy biskup sosnowiecki?

Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”).

Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę.

W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Reklama

Seria skandali i rezygnacja

Bp Kaszak zrezygnował z urzędu biskupa po serii skandali, które wydarzyły się w diecezji sosnowieckiej w ostatnich miesiącach m.in. był to skandal z udziałem duchownego w Dąbrowie Górniczej, którego sąd skazał ostatnio na półtora roku pozbawienia wolności.

To jednak nie jedyne wydarzenie w diecezji sosnowieckiej, które wstrząsnęło opinią publiczną. W marcu zeszłego roku odkryto ciała dwóch duchownych tej diecezji – ks. Roberta Sz. i diakona Mateusza B. którzy zmarli w tragicznych okolicznościach. Ciało 26-letniego diakona z ranami kłutymi odnaleziono 7 marca przy Domu Katolickim naprzeciwko katedry w Sosnowcu. Tego samego dnia odnaleziono też ciało 46-letniego ks. Roberta Sz., który targnął się na życie skacząc pod nadjeżdżający pociąg. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa 26-letniego diakona oraz targnięcia się na życie 46-letniego kapłana.

KAI, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę