Nasze projekty

Biskupi rozpoczynają rekolekcje na Jasnej Górze. O apostole Piotrze i jego wierze

W poniedziałek na Jasnej Górze rozpoczynają się rekolekcje polskich biskupów pod hasłem "Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze", które poprowadzi ks. prof. Waldemar Turek, pracownik watykańskiego sekretariatu stanu.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Ks. Turek przyznał, że chciałby podzielić się z biskupami refleksjami dotyczącymi życia i działalności św. Piotra Apostoła. Zarówno teksty biblijne jak i komentarze patrystyczne oraz współczesne opracowania teologiczno-ascetyczne ukazują nam bogactwo osobowości tego apostoła, który był prowadzony przez Pana aż po heroizm wiary, przypieczętowany męczeństwem – powiedział.

Historia jego duchowego dojrzewania w zadziwiający sposób okazuje się aktualna i w naszych czasach, a refleksja nad doświadczeniami apostoła może być nam pomocna w pogłębianiu naszych relacji z Bogiem i bliźnimi – podkreślił ks. Turek. Dodał że, w czasie rekolekcji będzie również czerpał z bogatej refleksji autorów chrześcijańskiej starożytności, zwłaszcza Augustyna, Ambrożego, Cyryla Aleksandryjskiego, Jana Chryzostoma i Hieronima, „na różne sposoby interpretujących życie i działalność rybaka z Galilei”.

Ks. Turek zaznaczył, że nawiąże również do nauczania papieży naszej epoki, zwłaszcza św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, „którym postać Piotra wydaje się być bardzo bliska, jak też do niektórych współczesnych myślicieli, ukazujących w różnych kontekstach aktualność tekstów biblijnych mówiących o wzlotach i upadkach apostoła – opoki, na której Pan zechciał zbudować swój Kościół”.

Reklama

Doroczne rekolekcje biskupów, które potrwają do 17 listopada, poprzedzi spotkanie Rady Stałej KEP poświęcone sprawom bieżącym.

kh, BP KEP/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę