Biskupi apelują o modlitwę w intencji pokoju. „Niech Bóg zachowa nas od tragedii wojny”

W odpowiedzi na apel papieża i arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Episkopatu Polski, biskupi apelują do kapłanów i wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Abo Gądecki zaapelował do wszystkich biskupów i księży o poprowadzenie modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie i odśpiewanie po każdej mszy świętej suplikacji.

„Proszę o to, ażeby w niedzielę, ale też i w dni powszednie odśpiewać suplikację i modlić się w tej intencji, która jest bardzo bliska sercu Polaków, i która jest bardzo potrzebna ze względu na czas, w jakim w tej chwili żyjemy” – zaapelował.

Biskupi proszą o modlitwę. „Nie Bóg zachowa nas od tragedii wojny”

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, poprosił kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych o codzienną modlitwę w intencji pokoju.

Reklama
Reklama

„Zalecam, aby we wszystkich kościołach i kaplicach w modlitwie wiernych dołączyć wezwanie o pokój na Ukrainie, a po Mszy Świętej były śpiewane Suplikacje. Wzywajmy też wstawiennictwa wszystkich patronów Europy, a zwłaszcza apostołów Słowian, świętych Cyryla i Metodego. Niech Bóg zachowa nas od tragedii wojny i cierpienia tysięcy ludzi” – zaapelował abp Guzdek.

Wieża będzie podświetlona barwami Ukrainy

Abp Stanisław Budzik, metropolia lubelski zaapelował, aby najbliższy tydzień „stał się szczególnym czasem solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami”. Poprosił „miejscowe grupy i wspólnoty o podjęcie modlitwy w parafiach” oraz odśpiewanie suplikacji na zakończenie każdej mszy świętej.

„W tym trudnym dziejowym momencie okażmy solidarność i jedność. Zewnętrznym wyrazem naszego zaangażowania będzie podświetlenie przez cały tydzień Wieży Trynitarskiej w Lublinie barwami Ukrainy” – poinformował.

Reklama
Reklama

W katedrze na Wawelu zostanie odprawiona msza

O modlitwę poprosił również bp Edward Dajczak, biskup koszalińsko-kołobrzeski. „Prośmy – za wstawiennictwem św. Cyryla i Metodego, apostołów Słowian – o pokój i pomyślność dla Europy. Ufam, że dzięki wspólnej i wytrwałej modlitwie, również w intencji ludzi sprawujących władzę, uda się zażegnać widmo wojny i cierpienia tysięcy ludzi” – napisał.

ZOBACZ: Abp Jędraszewski odprawi w katedrze na Wawelu mszę w intencji pokoju na Ukrainie

Abp Marek Jędraszewski w środę 23 lutego o godz. 16:30 w katedrze na Wawelu będzie przewodniczył mszy świętej w intencji pokoju na Ukrainie. Przypomniał również, „aby przedstawiać Bogu tę intencję w codziennych nabożeństwach parafialnych i modlitwach osobistych”.

Reklama

„Apeluję o otwarte i gościnne serca”

Abp Gądecki poprosił również o pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy w Polsce będą chcieli znaleźć schronienie przed wojną. „Apeluję do moich rodaków o otwarte i gościnne serca” – napisał przewodniczący Episkopatu Polski.

Myślę, że trzeba byśmy wyrazili naszą jedność z Ukraińcami, zapewnili ich o pomocy jakiej jesteśmy w stanie im udzielić. Liczymy też na to, że znając ich sytuację w Polsce, tych dwóch milionów ludzi, jesteśmy blisko zarówno przez słowiańszczyznę jak i chrześcijaństwo i ono ostatecznie nie powinno powodować w nas utraty nadziei, nawet w sytuacji beznadziejnej – dodał w rozmowie z Radiem Watykańskim.

ZOBACZ: Abp Gądecki prosi o pomoc uchodźcom z Ukrainy. „Apeluję o otwarte i gościnne serca”

kh, archibial.pl, archidiecezjalubelska.pl, diecezjakoszalin.pl, episkopat.pl, Vatican News/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę