Nasze projekty

„Benedykt XVI to jasnogórski pielgrzym”. Jasna Góra modli się za śp. papieża seniora

Zmarły dziś papież senior Benedykt XVI to jasnogórski pielgrzym. Nawiedzając Sanktuarium, śladami przyjaciela Jana Pawła II, zachęcał Polaków, by "uczyli się Jezusa od Maryi". Przybywał tu też jako kardynał. W niedzielę 1 stycznia o godz. 9:30 sprawowana będzie na Jasnej Górze Msza św. za śp. papieża seniora.

fot. Jasna Góra News/twitter.com

Msza św. za śp. papieża seniora Benedykta XVI sprawowana będzie na Jasnej Górze przed Cudownym Obrazem Matki Bożej jutro, w niedzielę 1 stycznia o godz. 9.30. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Na Jasnej Górze na wiadomość o śmierci papieża seniora Benedykta XVI biją dzwony. Paulini i pielgrzymi trwają na modlitwie dziękując za jego posługę Kościołowi i wskazywanie na Maryję, która wyrażała zawsze swoje „tak” wobec woli Bożej.

Paulini przypominają, że był on także pielgrzymem jasnogórskim, nie tylko w czasie swojego pontyfikatu. 

Reklama

Nawiedzając Sanktuarium, śladami przyjaciela Jana Pawła II, Benedykt XVI zachęcał Polaków, by „uczyli się Jezusa od Maryi”. Jako papież 26 maja 2006 roku na szczycie jasnogórskim, dla ok. 400 tysięcznej rzeszy wiernych, celebrował nabożeństwo majowe. Był tu też jako kardynał.

Wszystkim tym, którym trudno uwierzyć w Boga, dziś powtarzam: „Bóg jest miłością”. Bądźcie i wy, drodzy przyjaciele, świadkami tej prawdy. Będziecie nimi skutecznie, jeśli będziecie się uczyć w szkole Maryi. Przy Niej doświadczycie, że Bóg jest miłością, i tego kochającego Boga będziecie przekazywać światu, w tak różnorodne i bogate sposoby, jakie Duch Święty wam podpowie – prosił podczas swej papieskiej wizyty na Jasnej Górze.

Reklama

Ofiarował wówczas sanktuarium złotą różę, którą w 1966 r. miał przywieźć Matce Bożej Paweł VI, aby razem z całym narodem świętować Milenium Chrztu Polski, ale władze komunistyczne nie dopuściły do tego. W dedykacji tego daru czytamy słowa: „Benedykt XVI ofiaruje tę złotą różę Matce Bożej, Jasnogórskiej Pani wspominając wielkiego Syna Narodu polskiego, umiłowanego Poprzednika Jana Pawła II (26 maja 2006)”. To niezwykłe wotum umieszczono w nastawie ołtarza Cudownego Obrazu Matki Bożej, w pobliżu złotej róży przekazanej przez Jana Pawła II.

Jasna Góra zajmowała szczególne miejsce w sercu Benedykta XVI

Benedykt XVI nawiedzał częstochowskie sanktuarium jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową. Kard. Joseph Ratzinger był na Jasnej Górze podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II 6 czerwca 1979 r. Później modlił się tu 26 maja 2002 r., gdy świętował swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej.

Reklama

Benedykt XVI w czasie swojego pontyfikatu dawał rozliczne dowody duchowej łączności z Jasną Górą. Wydarzeniem, które wyjątkowo wpisało go w sanktuarium jasnogórskie, było poświęcenie w Rzymie 3 marca 2010 r. koron dla Cudownego Obrazu Matki Bożej, ufundowanych w 100. rocznicę rekoronacji (po kradzieży koron w 1910r.).

Największe ogólnopolskie pielgrzymki przybywające na Jasną Górę otrzymywały specjalne błogosławieństwo Benedykta XVI. Niekiedy pozdrawiał bezpośrednio jasnogórskich pielgrzymów przez środki społecznego przekazu i czynił to często po polsku.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę