Artysta z Niemiec w godzinie „W” przerwie swój koncert, żeby uczcić Powstańców Warszawskich

Artysta z Niemiec Martin Bernreuther, który wystąpi w niedzielę 1 sierpnia z recitalem organowym w warszawskiej archikatedrze św. Jana, zapowiedział, że przerwie swój koncert o godzinie 17.00, aby w godzinie "W" uczcić pamięć Powstańców Warszawskich.

Fot: Pixabay.com/geralt

Martin Bernreuther wystąpi w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu „Organy Archikatedry”. Zgodnie z tradycją koncerty Festiwalu odbywają się w kolejne niedziele okresu letniego, w tym roku aż do 19 września, zawsze o tej samej porze – godzinie 16. Niedzielny koncert wypada 1 sierpnia i zbiega się z godziną wybuchu Powstania Warszawskiego.

Bernreuther jest katedralnym organistą z Eichstätt w Niemczech. To świetny wirtuoz. Niemiecka kultura w najlepszym wydaniu – zapowiada wydarzenie dyrektor festiwalu Przemysław Kapituła. Muzyk jest jurorem na konkursach organowych, wydawcą utworów na organy oraz gościnnym docentem w instytutach i uczelniach muzycznych. Pracował m.in. przy nagraniach radiowych i telewizyjnych Wielkiej Mszy c-moll Mozarta.

W programie warszawskiego koncertu usłyszymy kompozycje: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Franciszka Liszta oraz Zygfryda Karga-Elerta.

Reklama
Reklama

Warszawską archikatedrę wybudowano w XIV w. W XVII wieku gotycka świątynia została przebudowana w duchu baroku. Miała bardzo bogaty wystrój, a jej wnętrze, dzięki mecenatowi królów i patrycjatu miejskiego, wypełniały dzieła sztuki. Stalle, które ufundował król Jan III Sobieski, przypominały zwycięską odsiecz wiedeńską w 1683 r.

Katedra w której zagra, była uszkodzona w czasie powstania

Wśród wielu znaczących chwil w dziejach świątyni wymienia się koronację Stanisława Leszczyńskiego w r. 1705 i Stanisława Augusta Poniatowskiego w r. 1764, a także zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja w 1791 r.

Przeczytaj również

Już we wrześniu 1939 r. katedra warszawska została uszkodzona przez bomby Luftwaffe i ostrzał artyleryjski. Jednak największe zniszczenia miały miejsce podczas Powstania.

Reklama
Reklama

„W 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego. Katedra była terenem walki. Wojska powstańcze walczyły tutaj w obronie niemal każdego metra posadzki. Niemcy zdołali wprowadzić do archikatedry czołg naładowany materiałami wybuchowymi: wybuch zniszczył ogromną część budowli. Po upadku Powstania Warszawskiego. Vernichtungskommando ładunkami trotylu wysadziło w powietrze katedrę i zniszczyło 90% murów. Katedra Warszawska padła ofiarą nienawiści najeźdźcy, który w samej Stolicy wysadził w powietrze kilkadziesiąt największych świątyń” – pisał 2 maja 1960 r. kard. Stefan Wyszyński do papieża Jana XXIII, prosząc o błogosławieństwo przed ponowną konsekracją katedry 3 czerwca 1960 r.

Na ścianach katedry znajdują się pamiątkowe tablice poświęcone żołnierzom AK biorącym udział w Powstaniu i batalionowi harcerskiemu „Wigry” walczącemu w murach katedry.

Organizatorem 28. Międzynarodowego Festiwalu „Organy Archikatedry” jest Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej”, która wspiera i propaguje muzykę sakralną. Fundacja organizuje corocznie wiele koncertów, w tym kilka festiwali w Warszawie. Więcej informacji oraz bilety na koncerty 28. Międzynarodowego Festiwalu „Organy Archikatedry” można znaleźć na www.kapitula.org.

Reklama

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę