Nasze projekty

Archidiecezja częstochowska o działalności dwóch pustelnic: „To nie są osoby konsekrowane”

Archidiecezja wydała oświadczenie, w którym odniosła się do aktywności s. Bruny od Maryi oraz tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej. Jak czytamy w komunikacie, kobieta wraz z matką prowadzą życie pustelnicze w prywatnym domu, jednak odmawiają uregulowania kanonicznego swojej działalności.

Pytania o status kanoniczny

Kobieta wraz z matką prowadziły pustelnicze życie w swoim domu. Jako pustelnica siostra Bruna prowadziła na YouTube videoblog. Wydała także kilka książek o powołaniu pustelniczym.

Informacja na temat działalności S. Bruny od Maryi oraz tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie pojawiła się w czwartek, 21 kwietnia. Komunikat opublikowano „w związku z pytaniami o status kanoniczny osoby występującej w mediach jako S. Bruna od Maryi oraz tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej, znajdującej się w Częstochowie przy ul. Mirowskiej”.

„Nie są osobami konsekrowanymi”

Jak poinformowała kuria „wspomniana osoba oraz jej rodzona matka (przedstawiająca się jako S. Klara od Jezusa Miłosiernego), które prowadzą życie pustelnicze oraz działalność w tymże miejscu, nie są osobami konsekrowanymi i nie mogą być uważane za pustelnice w rozumieniu prawa kanonicznego (kan. 603 KPK)”.

Reklama

W dokumencie czytamy, że obie kobiety „przebywając od kilku lat na terenie Archidiecezji Częstochowskiej zostały objęte troską Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego”. Kiedy jednak w ostatnim czasie abp Wacław Depo chciał uregulować prawnie ich działalność jako pustelnic i zaproponował im „Statut pustelników w Archidiecezji Częstochowskiej”, kobiety nie zgodziły się, „odmówiły podjęcia dalszej formacji i złożenia profesji pustelniczych”.

Zakaz używania habitu, tytułu „siostra” i przyjmowania intencji

Kuria poinformowała także w komunikacie, że w związku z tą odmową „Arcybiskup Metropolita Częstochowski wycofał uprzednio udzielone zgody na przechowywanie Najświętszego Sakramentu oraz zniósł ustanowione w budynku „Pustelni” kaplice prywatne. Obie kobiety otrzymały także zakaz używania właściwych osobom zakonnym habitów i tytułu „siostra”. Otrzymały również zakaz przyjmowania intencji mszalnych”.

W dokumencie można przeczytać również, że „Archidiecezja Częstochowska nie bierze odpowiedzialności za działalność obu kobiet, za publikowane treści oraz odcina się od funkcjonowania tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie, będącej prywatnym domem”.

Reklama

W imieniu kurii tekst opublikował jej rzecznik, ks. Mariusz Bakalarz.

„Nie wiedziałam, że to nie jest siostra”

Swoją działalnością s. Bruna od Maryi docierała do wielu osób także w mediach społecznościowych. W komentarzach na temat komunikatu kurii pojawiają się licznie wpisy pełne rozczarowania i zdziwienia. Są również głosy wdzięczności za jasną informację na temat działalności kobiet. Niektórzy przytaczają konkretne wypowiedzi Siostry Bruny, które wzbudzały ich podejrzenia i wątpliwości.

„Nie wiedziałam że to nie jest siostra. Zastanawiało mnie tylko, dlaczego pustelnica wypowiada się w internecie, teraz wszystko jasne” – przyznała jedna z internautek. „Ta siostra zawsze wzbudzała mój niepokój, ponieważ w swoich filmowych jutubowych wywodach, krytykowała czasem to, co zatwierdził Kościół. Dziękuję” – napisała inna. „Dobrze, że ten komunikat został wydany, wiele wyjaśnia i porządkuje” – czytamy w jednym z tweetów.

Reklama

Obecnie ani fanpage ani kanał na YouTube Siostry Bruny nie są już dostępne.

os, archiczest.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę