Nasze projekty

Abp Ryś: są miejsca, gdzie ksiądz jest niezastąpiony i miejsca, gdzie posługiwać może osoba świecka

W mediach głośnym echem odbiła się informacja o tym, że dyrektorem Caritas Archidiecezji Łódzkiej została osoba świecka. Abp Grzegorz Ryś, który mianował na to stanowisko Tomasza Kopytowskiego, przyznał, że "nie widzi powodów, dla których dyrektorem powinien być ksiądz".

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Tomasz Kopytowski mianowany przez metropolitę łódzkiego nowym dyrektorem Caritas jest pierwszą w Polsce osobą świecką, która piastuje to stanowisko. W rozmowie z Gościem Niedzielnym, abp Ryś wyjaśnił, że nie ma powodów, żeby ktoś nie mógł zostać dyrektorem takiej instytucji tylko dlatego, że nie przyjął święceń.

Szczerze mówiąc nie widzę powodów, dla których dyrektorem Caritas powinien być ksiądz. Nowy dyrektor to człowiek, który w Caritas pracuje 17 lat, to on wprowadzał kolejnych dyrektorów do pracy w tej instytucji, oni się od niego uczyli – powiedział abp Ryś w rozmowie z Gościem Niedzielnym.

Metropolita łódzki podkreślił, że „Kościół nie powinien być klerykalny„. Musimy patrzeć uważnie, gdzie są te miejsca, w których ksiądz jest absolutnie niezastąpiony i musi tam służyć, a gdzie te, w których człowiek świecki, wypełniony odpowiednimi darami Ducha Świętego, może podjąć posługę – wyjaśnił.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Nowi diakoni w polskiej diecezji. Są już duchownymi, ale nie mogą jeszcze spowiadać i sprawować mszy

kh, gosc.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę