Nowi diakoni w polskiej diecezji. Są już duchownymi, ale nie mogą jeszcze spowiadać i sprawować mszy

Kard. Kazimierz Nycz udzielił w poniedziałek święceń diakonatu dwóm seminarzystom. Diakoni nie mogą jeszcze sprawować mszy świętej i spowiadać, a podczas liturgii ubrani są w albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię i szatę zwaną dalmatyką.

fot. Wojciech Łączyński/Archidiecezja Warszawska

W czasie mszy świętej w archikatedrze warszawskiej święcenia diakonatu przyjęło dwóch alumnów Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater”: Stanisław Sieluk i Marcin Marek Wolak.

Kandydaci do święceń diakonatu przyrzekają posłuszeństwo biskupowi i jego następcom oraz zobowiązują się do zachowania celibatu.

Reklama

Nie mogą spowiadać i sprawować mszy

W czasie liturgii diakoni ubrani są w albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię i szatę zwaną dalmatyką. Diakoni asystują kapłanowi przy ołtarzu, mogą również czytać Ewangelię i głosić homilie, ale także – przewodniczyć obrzędom chrztu, pogrzebom, błogosławić śluby, udzielać komunii świętej oraz spełniać dzieła miłosierdzia.

Diakoni są duchownymi, ale nie mogą jeszcze sprawować mszy świętej, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych.

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę