Nasze projekty

Abp Galbas przestrzega księży: są trzy straszne cechy, na które ludzie dziś narzekają

Abp Adrian Galbas prosił nowych proboszczów, aby nie stawali się „biznesmenami, proboszczami urzędnikami i proboszczami chamami”.

fot. Episkopat/Flickr

W piątek po Bożym Ciele abp Adrian Galbas mianował nowych administratorów i proboszczów w parafiach archidiecezji katowickiej. I prosił, nawiązując do przypadającego święta Nawiedzenia NMP, aby na wzór Maryi, z gorliwością podjęli obowiązki w nowych parafiach.

Jeśli będziecie czekać aż wam biskup każe coś zrobić, iść do ludzi, coś dla nich zrobić, jeśli będziecie czekać na instrukcję, na to aż zadzwonią z kurii, to nic z tego waszego posługiwania nie będzie. Wam musi wystarczyć informacja, którą już macie, że wiele osób na parafiach, do których idziecie jest w sytuacji, w której was potrzeba. Nie ociągajcie się. Nie dawajcie sobie roku, ani pięciu lat, by wszystko poznać, wszystko sobie przyswoić i wszystko zaplanować. Idźcie szybko do ludzi, którzy do was sami nie przyjdą. Nie idźcie na wariata, nie chaotycznie, ale też nie leniwie – stwierdził.

Metropolita katowicki zachęcał również księży, aby wpatrując się w przykład Maryi, uczyli się pokory. Maryja nie jest parawanem zasłaniającym Boga, ale jest kimś, kto umożliwia spotkanie człowieka z Chrystusem! Na dźwięk słów Maryi, Jan porusza się w łonie swej matki. Maryja nie jest najważniejsza. Kiedy otrzymuje pochwałę od Elżbiety, natychmiast przekierowuje ją na Boga – mówił abp Galbas.

Reklama

Abp Galbas przestrzega księży

Abp Galbas przypomniał, że posługa proboszcza służy ostatecznie temu, aby umożliwić spotkanie człowieka z Bogiem, dlatego też przestrzegł przed tym, by księża nie stawali się „biznesmenami, proboszczami urzędnikami i proboszczami chamami”.

To są trzy straszne cechy, na które ludzie dziś narzekają i z powodu których możemy skutecznie uniemożliwić ich spotkanie z Bogiem. Materializm, formalizm i twarda, smutna surowość. A nie daj Boże, jak one się wszystkie spotkają ze sobą. Niech parafie, które macie objąć nie będą miejscem waszego życiowego ustawienia. Zyskania stabilizacji. Stabilizację zyskacie dopiero w trumnie – podkreślił.

ZOBACZ TEŻ: Kard. Nycz na procesji Bożego Ciała: nie potrzeba nam nowych podziałów

Reklama

archidiecezjakatowicka.pl, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę