Nasze projekty

Abp Gądecki do kleryków: „To jest nasze powołanie: gromadzić owczarnię, a nie rozpraszać”

Podczas Mszy św. z udziałem kleryków seminariów duchownych archidiecezji poznańskiej i diecezji kaliskiej, abp Gądecki przekonywał, że przyczyną upadku wiary jest niekiedy brak gorliwości samych chrześcijan, ponieważ koncentrujemy się na strategiach, a nie żyjemy Ewangelią.

FOT. KEP

W katedrze poznańskiej przewodniczący Episkopatu podkreślił, że od powołań kapłańskich zależy przyszłość Kościoła. W homilii arcybiskup nawiązał do wypowiedzi papieża Franciszka, iż „wiele osób nie odczuwa już głodu i pragnienia Boga, nie dlatego, że są źli, ale dlatego, że nie ma nikogo, kto obudziłby w nich łaknienie wiary i rozpalił to pragnienie”.

Trzeba dbać o fundamenty

Metropolita poznański przekonywał, że przyczyną upadku wiary jest niekiedy brak gorliwości samych chrześcijan, ponieważ koncentrujemy się na strategiach, a nie żyjemy Ewangelią.

Musimy wspólnie patrzyć w przyszłość, a nie tylko wracać do przeszłości, trzeba dbać o fundamenty, o żywą tradycję Kościoła, która opiera się na tym, co najważniejsze, na Dobrej Nowinie, na bliskości, na świadectwie – mówił abp Gądecki.

Reklama
Reklama

Budować, nie dzielić

Metropolita poznański zachęcał kleryków, by naśladowali świętych, którzy żyli Ewangelią i nie czuli się komfortowo w zastanych strukturach. To jest nasze przyszłe powołanie, i wasze, moi drodzy, jako przyszłych pasterzy: gromadzić owczarnię, a nie rozpraszać jej, stawać się budowniczymi wspólnoty, nawiązującymi więzy jedności na każdym poziomie, nie ze względu na strategie, ale ze względu na Ewangelię – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański, odnosząc się do zbliżającego się Synodu nt. synodalności, zachęcał kleryków do postawy modlitwy, życia wiernego Ewangelii, odwagi, zarówno w mówieniu, jak i w słuchaniu.

W modlitwie w katedrze poznańskiej w pierwszym dniu nowego roku formacyjnego, obok kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego wzięli udział moderatorzy z rektorem ks. dr. Janem Frąckowiakiem.

Reklama
Reklama

KAI,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę