Nasze projekty

650. rocznica konsekracji katedry wawelskiej

„Zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia” – mówił w czasie swojego ingresu kard. Karol Wojtyła. 28 marca minie 650 lat od konsekracji katedry na Wawelu. Uroczystościom jubileuszowym będzie przewodniczył legat papieski – kard. Stanisław Ryłko.

Uroczystości związane z jubileuszem 650-lecia konsekracji Katedry św. Stanisława BM i św. Wacława na Wawelu potrwają dwa dni od 27 do 28 marca.

27 marca na godz. 10.00 zaplanowano w katedrze intronizację relikwii św. Stanisława BM i św. Jadwigi Królowej. Wieczorem przewidziany jest koncert jubileuszowy. 28 marca o godz. 16.30 uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył kard. Stanisław Ryłko.

Ważną częścią obchodów 650-lecia konsekracji katedry wawelskiej będzie sesja naukowa „Klejnot w koronie” zorganizowana przez Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII. W jej ramach nastąpi promocja książki dr. hab. Tomasza Węcławowicza „Królewska Katedra na Wawelu w 650-lecie konsekracji”.

Reklama
Reklama

Wawelska katedra została konsekrowana 28 marca 1364 r. „Jest ona świadkiem ponad tysiącletnich dziejów wiary naszego narodu, jego zwycięstw i przegranych, jego trudnych chwil i nadziei. Katedra na Wawelu jest miejscem spoczynku naszych świętych i królów, wielkich postaci polskiej kultury i państwowości” – napisał kard. Stanisław Dziwisz w Słowie pasterskim na Wielki Post.

Były osobisty sekretarz Jana Pawła II przypomniał także, że 8 marca 1964 r., arcybiskup Karol Wojtyła odbył swój ingres do katedry jako nowy pasterz archidiecezji. Ówczesny metropolita krakowski mówił wtedy: „Zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia. Więcej powiem: nie można do niej wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku bo zawiera się w niej – jak mało w której katedrze świata – ogromna wielkość, którą przemawia cała nasza historia, cała nasza przeszłość”.

„On kochał tę katedrę, był z nią głęboko związany, także wtedy, gdy musiał opuścić wzgórze Wawelskie, by służyć Kościołowi ze wzgórza Watykańskiego” – zaznaczył kard. Dziwisz. Metropolita krakowski przypomina także, że w związku z jubileuszem Ojciec Święty Franciszek udzielił przywileju odpustu zupełnego, który można uzyskać pod zwykłymi warunkami za nawiedzenie katedry od 27 marca do końca bieżącego roku.

Reklama
Reklama

pra / Kraków

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite