Nasze projekty

40 tys. katechetów pracuje w polskich szkołach. Czy będą mogli uczyć etyki?

Minister edukacji i nauki zapowiedział wprowadzenie obowiązku uczęszczania na lekcje religii lub etyki. To rodzi pytania, czy po wprowadzeniu zmian, katecheci będą mogli również uczyć etyki. Obecnie w polskich szkołach pracuje 40,7 tys. katechetów i o wiele mniej, bo 3,9 tys. nauczycieli etyki.

„W Polsce religii naucza 40 tys. 713 osób (26 tys. 166,19 etatów z godzinami ponadwymiarowymi), zaś etyki 3 tys. 936 osób (707,11 etatów z godzinami ponadwymiarowymi)” – poinformowało KAI Ministerstwo Edukacji i Nauki, to dane na 30 września 2020 roku.

Czy katecheci będą mogli uczyć etyki?

KAI zapytała też ministerstwo, czy katecheta, po odpowiednim przeszkoleniu, może uczyć etyki. W odpowiedzi resort poinformował, że nie ma ku temu ustawowych przeszkód, ale wszystko zależy od tego, czy katecheta (absolwent teologii) podczas kształcenia uzyskał kwalifikacje, które pozwalają mu na nauczanie etyki.

„Obowiązujące przepisy w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli umożliwiają dyrektorom szkół ocenę kwalifikacji nauczyciela w zależności od tego, czy program ten w zakresie wiedzy i umiejętności obejmował treści nauczanego przedmiotu wskazane w podstawie programowej określonej dla tego przedmiotu” – poinformowało ministerstwo

Reklama

W zależności od programu kształcenia na teologii, dyrektor szkoły może uznać kwalifikacje nauczyciela do prowadzenia zajęć z filozofii lub etyki. „Ponadto nauczyciele religii, tak jak inni nauczyciele mogą podejmować studia podyplomowe w zakresie nauczania etyki i mogą nabyć tą drogą kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu” – wyjaśnia resort.

Obowiązkowa religia lub etyka. Kiedy wejdą zmiany?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział niedawno wprowadzenie obowiązku uczęszczania uczniów na lekcje albo religii, albo etyki, a zatem zniesienie możliwości nieuczestniczenia w obydwu tych przedmiotach.

Nie wiadomo jeszcze, od kiedy miałyby obowiązywać nowe przepisy. Wiadomo, że ta sprawa nie może zostać wprowadzona z dnia na dzień, dlatego że potrzebne są odpowiednie kadry do nauczania etyki, choć akurat nie jest to sprawa strony kościelnej – mówił niedawno w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Reklama

To postulat, który ma sprawić, aby szkoły miały bardziej wychowawczy charakter. Komuś, kto nie chodzi na religię – a trzeba pamiętać, że lekcje religii prowadzone są nie tylko dla uczniów wyznania katolickiego, ale także przez inne Kościoły i związki wyznaniowe – czyli bezwyznaniowcom, proponowana jest etyka. Z wychowawczego punktu widzenia ma to duży walor – dodał ks. prof. Tomasik.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę