Nasze projekty

15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Eucharystie, rekolekcje, symboliczne pochówki, wspólne modlitwy i spotkania rodzin po stracie składają się na coroczne obchody Dnia Dziecka Utraconego, przypadającego 15 października. Tego dnia mija symbolicznie 9 miesięcy ciąży, liczone od dnia 1 stycznia.

Jak zwykle w wielu parafiach w całej Polsce zaplanowano wydarzenia, które mają pomóc rodzicom w uporaniu się ze śmiercią dziecka.
W Tarnowie fundacja Spes organizuje ogólnopolską konferencję online. Do udziału zaprasza personel medyczny, rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka i ich bliskich.

Konferencja pt. „Kompleksowe wsparcie rodzin po stracie dziecka w wyniku poronienia oraz rodzin dziecka ze znacznym zaburzeniem rozwoju zdiagnozowanym w okresie perinatalnym” odbędzie się 20 października o godz. 16.00. Spotkanie rozpocznie się prelekcją prof. dr hab. Roberta Śmigla na temat: „Ciężkie wady rozwojowe u dziecka zdiagnozowane w okresie perinatalnym. Rola hospicjum perinatalnego.” Po krótkiej przerwie dr n. med. Agnieszka Stembalska przybliży temat „Przyczyny poronień. Diagnostyka i postępowanie medyczne po poronieniu”. Po wykładach będzie możliwość zadawania pytań. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się na stronie internetowej fundacji Spes.

Pochówek dzieci martwo urodzonych

Fundacja Spes informuje także, że 18 października w Tarnowie odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach. O 15.00 zaplanowano Mszę św. w kościele w Tarnowie Mościcach w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci. Przed Mszą św. będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona zmarłych dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu – mówi Joanna Sadowska, prezes Fundacji.

Reklama

Uroczystości na cmentarzu rozpoczną się po Mszy św. Uczestnicy spotkają się przy kaplicy cmentarza w Tarnowie Mościcach, skąd uroczyście przejdą na Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych.
Częstochowa

W częstochowskim Sanktuarium św. Józefa o godzinie 17:30 odbędzie się różaniec po stracie, a następnie, o 18:00 Eucharystia, po której zostanie wygłoszona prelekcja „Trudne oblicza macierzyństwa – oczami położnej” mgr Anny Stachulskiej położnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego ŚUM w Katowicach. Obchody zakończy adoracja podczas której, każdy rodzic będzie mógł zapalić przy ołtarzu światełko pamięci symbolizujące jego utracone dziecko.

„Każda śmierć ma jakiś ukryty sens, tylko nie zawsze jesteśmy w stanie go pojąć, zwłaszcza, gdy umiera Ktoś, kogo nie zdążyło się jeszcze zobaczyć. Strata dziecka jest tragedią. I nie ma tu znaczenia jego wiek, czy wielkość. Niezależnie od tego, czy przeżyło kilka lat, miesięcy, czy tygodni – czasem tylko tych pod sercem mamy. Jego rodzina ma prawo do smutku i żałoby” – zapewniają organizatorzy wydarzenia.

Reklama

Msza u warszawskich dominikanów

Na Dzień Dziecka Utraconego zapraszają również dominikanie z klasztoru św. Józefa na warszawskim Służewie. O godzinie 19:30 odbędzie się specjalna Msza św. w intencji zmarłych dzieci, a także wszystkich, którzy doświadczyli straty dziecka, bez względu na jego wiek i okoliczności śmierci. Imiona i nazwiska dzieci do wyczytania w czasie modlitwy powszechnej można przesyłać na adres: [email protected] Po Eucharystii odbędzie się spotkanie rodziców po stracie.

Od 14 do 16 października o 19:00 w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na warszawskim wrzecionie odbędą się rekolekcje dla osób po stracie dziecka poczętego pt. „Pożegnać Nieprzywitanych”. Poprowadzi je ks. Wojciech Szychowski. Podczas rekolekcji zostanie podjęty temat straty w kontekście duchowym jak również psychologicznym. Będzie można, przy pomocy łaski Bożej, zmierzyć się z bólem i cierpieniem jakie taka strata przynosi. Będzie też możliwość spowiedzi oraz „spotkania” z utraconym dzieckiem. Te trzy dni będą czasem, w którym ci wszyscy mężczyźni i te wszystkie kobiety, które maja za sobą tak smutne i trudne doświadczenie, będą mogli doświadczyć, że to nigdy nienarodzone dziecko żyje i oręduje za nimi u Boga – podkreślają inicjatorzy modlitwy.

Spektakl i msza w Krakowie

Msza św. dziękczynna za dar życia połączona z zawierzeniem zmarłych dzieci Bożemu Miłosierdziu oraz spektakl o dziecięctwie duchowym złożą się na diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego, które w Krakowie odbędą się 16 października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Reklama

O godzinie 18.00 będzie sprawowana Msza św. Organizatorzy proszą o przyniesienie świec oraz kart z zapisanym imieniem i nazwiskiem dziecka. Imiona dzieci będą wpisane do Księgi Dzieci Utraconych.

Po liturgii przewidziany jest spektakl artystyczno-hagiograficzny Teatru Hagiograf im. św. Teresy z Lisieux w Krakowie na podstawie pism traktujących o dziecięctwie duchowym św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i s. Leonii Nastał.

Organizatorami diecezjalnych obchodów Dnia Dziecka Utraconego są Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin Dzieci Utraconych i Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

Obchody w Lublinie

Obchody Dnia Dziecka Utraconego, zaplanowano także w Kościele p.w. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie, ul. Skierki 12. 15 października odbędzie się tam Eucharystia o godzinie 18:00 w intencji wszystkich rodziców, którzy stracili swoje dziecko, bez względu na czas i okoliczności jego śmierci.

Msze św. w intencji rodziców dzieci utraconych obywają się w tej parafii w każdą pierwszą sobotę miesiąca od listopada do czerwca. Podczas modlitwy odczytywane są imiona dzieci, które rodzice mogą zapisać w Internetowej Księgi Dzieci Utraconych pod adresem”
http:// rodzicepostracie.lublin.pl/portfolio/ksiega-dzieci-utraconych/

SPRAWDŹ: Startuje nowenna w intencji pełnej ochrony dla każdego poczętego życia

ag/KAI

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite