Nasze projekty

120. rocznica urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. Przyszedł na świat w małej wsi nad Bugiem

We wtorek, 3 sierpnia, przypada 120. rocznica urodzin Stefana Wyszyńskiego. Tego dnia bp Tadeusz Bronakowski będzie przewodniczył Mszy św. w Zuzeli - miejscu urodzin Prymasa Polski. 12 września w Warszawie Kardynał Wyszyński zostanie - wraz z Matką Elżbietą Różą Czacką - beatyfikowany.

Fot: Episkopat.pl

Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana. Po czterech latach studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora.

120. rocznica urodzin Prymasa Wyszyńskiego

3 sierpnia 1901 roku – czyli dokładnie 120 lat temu – urodził się kard. Stefan Wyszyński.W dniu swoich 23. urodzin przyjął święcenia kapłańskie. Dziś, w oczekiwaniu na jego beatyfikację, coraz lepiej poznajemy jego historię życia, częściej słyszymy jego nauczanie, wracają do nas słowa jego zawołania: "Soli Deo per Mariam".W rocznicę urodzin Prymasa Wyszyńskiego przypominamy jego wyjaśnienie tego hasła. Weźmy je sobie do serca – jako rachunek sumienia, jako zadanie, jako program na naszą codzienność.___________________Książka "Ojciec wolnych ludzi" już w przedsprzedaży!? https://ojciecwolnychludzi.stacja7.pl/ ?

Posted by Stacja7.pl on Monday, August 2, 2021

Podczas II wojny światowej jako znany profesor był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się m.in. we Wrociszewie i w założonym przez matkę Elżbietę Czacką zakładzie dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą. W okresie Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński pełnił obowiązki kapelana grupy „Kampinos” AK.

Reklama

25 marca 1946 Pius XII mianował go biskupem lubelskim (sakrę nominat przyjął 12 maja tegoż roku), a 22 października 1948 powołał go na arcybiskupa Gniezna i Warszawy oraz Prymasa Polski. Na konsystorzu 12 maja 1953 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, ale ówczesne władze nie zezwoliły nowemu purpuratowi na wyjazd do Rzymu po odbiór insygniów kardynalskich. Przyjął je z rąk Piusa XII dopiero 18 maja 1957.

W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, Prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia „Porozumienia”, które 14 lutego 1950 podpisali przedstawiciele Episkopatu i władz państwowych. Mimo to, sytuacja coraz bardziej się zaostrzała i 25 września 1953 prymas został aresztowany i internowany. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach.

W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 ks. prymas wrócił do Warszawy z internowania. W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II. W okresie rodzącej się „Solidarności” pozostawał ośrodkiem równowagi i spokoju społecznego.

Reklama

Zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na pogrzeb kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę