fot. materiały prasowe

U progu Wielkiego Tygodnia. Wyjątkowy koncert u kapucynów

W przeddzień Niedzieli Palmowej – sobotę 9 kwietnia 2022 o 19:15 w Kościele Przemienienia Pańskiego (oo. kapucynów) przy ul. Miodowej 13 w Warszawie nadarzy się okazja, by przygotować się duchowo do rozważania tajemnic nadchodzącej Wielkanocy. Koncert „Recessit Pastor noster”. Śpiewy Wielkiego Tygodnia to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego będzie można wysłuchać zarówno śpiewów łacińskich, jak i tradycyjnych polskich pieśni pasyjnych.

Reklama

Wielki post w Kościele katolickim to czas szczególnej pokuty i gorliwej modlitwy, która prowadzi do rozważania Męki Pańskiej. W sobotę 9 kwietnia 2022 o 19:15 w Kościele Przemienienia Pańskiego (oo. kapucynów) przy ul. Miodowej 13 w Warszawie pojawi się ku temu możliwość. Podczas koncertu „Recessit Pastor noster”. Śpiewy Wielkiego Tygodnia kantorzy ze Scholae Cantorum Beati Vladislai wykonają utwory ściśle powiązane z duchowym przeżywaniem tego okresu.

Uczestnicy wysłuchają zarówno hymnów łacińskich, jak i tradycyjnych polskich pieśni pasyjnych. Organizatorzy udostępnią broszury z tłumaczeniami tekstów, by każdy mógł zapoznać się z głębokim znaczeniem śpiewanych słów. Patronatem honorowym koncert objął bp Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Wstęp wolny. Link do wydarzenia na Facebooku >>>TUTAJ>>>.

Śpiewy Wielkiego Tygodnia są piękną, nieoczywistą opowieścią. To w pierwszym rzędzie chorał gregoriański, którego pełne powagi i tajemniczości melodie oraz bardzo głęboki tekst przemawiają do serca człowieka. Spojrzenie na ostatnie dni Wielkiego Postu z tej perspektywy odsłania przed nami zupełnie inny obraz tego, jak można przeżywać ten czas – mówi Piotr Ulrich, pierwszy kantor i założyciel Scholae Cantorum Beati Vladislai.

Reklama

W trakcie koncertu będzie można usłyszeć m. in. Gloria Laus – hymn do Chrystusa Króla, tradycyjnie wykonywany podczas procesji niedzieli Palmowej; Improperia – wielkopiątkowy śpiew przeznaczony na adorację Krzyża, zawierający w sobie grecko–łaciński Trishagion; Recessit Pastor noster i Velum templi – responsoria ciemnych jutrzni oraz znane z parafialnych liturgii: Króla wznoszą się znamiona oraz Płaczcie Anieli.

Lepiej dojrzeć tajemnicze oblicze Wielkiego Tygodnia

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak piękne oblicze ma Wielki Tydzień, jeżeli chodzi o warstwę muzyki liturgicznej. Jego twarz wydaje nam się tak tajemnicza, ponieważ sami niezbyt chętnie na nią spoglądamy. Piękne pieśni pasyjne i inne śpiewy, mające w naszych kościołach swego rodzaju „monopol” bardzo rzadko ustępują miejsca, jak to mówię, muzyce „prawdziwie liturgicznej”, jaką jest chorał gregoriański. W jego świetle mamy okazję dojrzeć lepiej to tajemnicze oblicze Wielkiego Tygodnia – tłumaczy Piotr Ulrich.

Przeczytaj również

Nie tylko brzmienia i słowa, lecz także miejsce będą sprzyjały duchowemu skupieniu. Wydarzenie odbędzie się w zabytkowej świątyni z fundacji króla Jana III Sobieskiego – Kościele Przemienienia Pańskiego (oo. kapucynów) w Warszawie. Pobożność pasyjna od zawsze była wpisana w duchowość franciszkańską, a założyciel zakonu – św. Franciszek został obdarzony łaską stygmatów. Z tego powodu w świątyni da się zauważyć różne dzieła sztuki związane z Męką Chrystusa.

Reklama
materiały prasowe

Schola Cantorum Beati Vladislai to męski zespół śpiewaczy działający od niecałych 4 lat. Składa się z młodych ludzi – pasjonatów katolickiej muzyki liturgicznej, w szczególności chorału gregoriańskiego. Celem działania Scholae jest przede wszystkim posługa liturgiczna (Schola od 3 lat śpiewa m.in. na Mszach świętych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego przy Placu Teatralnym), ale też popularyzacja tradycyjnych form muzyki liturgicznej Kościoła łacińskiego.

pa, materiał prasowe/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę