“Dla ciała dieta, a dla duszy post”. O czym porozmawiają goście “Duchowości dla Warszawy”?
Czy pokuta i umartwienie postu może mieć coś wspólnego ze zdrowym trybem życia i odżywiania? Temat ten poruszą ks. Krzysztof Gajos SAC, duszpasterz i rekolekcjonista oraz Marzena Szymczak, dietetyk w ramach kolejnego wykładu z cyklu "Duchowość dla Warszawy".
Wykład online zatytułowany “Dla ciała dieta – dla duszy post. Podwójne piękno człowieka” odbędzie się w środę 24 lutego o godz. 19:00. Transmisja na stronie internetowej akademiakatolicka.pl oraz kanale YouTube Archidiecezji Warszawskiej.
“Wielki Post stanowi drogę wędrówki człowieka do przyjęcia łaski zbawienia. Boża miłość ogarnia zarówno duszę, jak i ciało człowieka. Czy pokuta i umartwienie postu może mieć coś wspólnego ze zdrowym trybem życia i odżywiania?” – piszą organizatorzy “Duchowości dla Warszawy”.
Wykłady cieszą się dużą popularnością
Z powodu pandemii wykłady organizowane przez Akademię Katolicką w Warszawie musiały zostać przeniesione do internetu. Wcześniej, gdy oprócz transmisji można było ich wysłuchać na żywo, cieszyły się ogromną popularnością wśród mieszkańców Warszawy.
W ramach cyklu zostały już poruszone tematy związane m.in. z wychowaniem, modlitwą czy spowiedzią. Nie zabrakło również innych form, ponieważ w styczniu mogliśmy wysłuchać koncertu Marcina Stycznia z zespołem.
Zatrzymaj się w biegu – czas na miłość! Ruszyły zapisy na Tydzień Małżeństwa
Czas spędzony we dwoje a do tego duża dawka wiedzy i wymiana doświadczeń. To propozycja, jaką niesie ze sobą Tydzień Małżeństwa w Krakowie, który rozpocznie się już 6 lutego. Spotkania, konferencje, małżeńska randka a także kurs tańca i wspólna modlitwa - to tylko niektóre z wydarzeń, jakie znalazły się w tegorocznym programie.
Tydzień Małżeństwa to międzynarodowy projekt promujący szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Projekt odbywa się równolegle w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. To oddolna inicjatywa, która pokazuje, że bliska i naprawdę satysfakcjonująca relacja między małżonkami jest możliwa i warta tego, by o nią zawalczyć.
W Krakowie Tydzień Małżeństwa odbędzie się po raz drugi. W ubiegłym roku wzięło w nim udział 500 osób. Opinie uczestników po tej edycji nie pozostawiają złudzeń – Tydzień Małżeństwa był strzałem w dziesiątkę i zdecydowanie zrealizował swoją ideę. “Widzimy pozytywną zmianę w naszej relacji. Dzięki przewartościowaniu pewnych spraw jesteśmy dla siebie bardziej mili” – napisali Justyna i Jan. Z kolei Kasia i Krzysztof podkreślili: “Najważniejsze było to, że jeszcze wiele dni po konferencjach mieliśmy o czym rozmawiać i co wcielać w życie. I wciąż to robimy. Szczerze przyznamy, że na kolejną edycję czekamy już teraz!“. Jak mówi Michał Gazda, jeden z organizatorów Tygodnia Małżeństwa w Krakowie, to właśnie pozytywne echo po pierwszej edycji było zachętą, by Tydzień Małżeństwa zrealizować po raz kolejny. Edycja 2021 odbędzie się w dniach 6-14 lutego, a zapisy na nią już ruszyły. Głównym organizatorem jest Fundacja Przestrzeń Dobra.
W Tygodniu Małżeństwa mogą wziąć udział wszystkie małżeństwa – bez względu na staż czy przynależność do wspólnot. Bardzo ważne jest, jak podkreślają organizatorzy, by w wydarzeniach brało udział oboje małżonków. – Jedną z bardziej wartościowych kwestii Tygodnia Małżeństwa jest okazja, by mąż i żona spędzili czas razem, we dwoje. Wielu uczestników podkreślało, że nierzadko na co dzień trudno taki czas wygospodarować, a Tydzień Małżeństwa mocno ich do tego zmobilizował – wyjaśnia Michał Gazda.
W tym roku wyjątkowo Tydzień Małżeństwa rozpocznie spotkanie nie dla małżonków, a dla narzeczonych. Uważamy, że przygotowanie do małżeństwa jest bardzo ważne. To spotkanie będzie poruszało tematy, które mogą umknąć w przygotowaniu do ślubu, a warto je przepracować – mówi Michał Gazda.
Dużą zmianą względem ubiegłego roku będzie również przeniesienie spotkań do przestrzeni wirtualnej. Ze względu na obowiązujące obostrzenia w Tygodniu Małżeństwa będzie można uczestniczyć online. Jest to jednak szansa, by wziąć w nim udział nawet jeżeli nie mieszka się w Krakowie.
Oto program spotkań w Tygodniu Małżeństwa
6 LUTEGO – WARSZTATY DLA NARZECZONYCH „Kierunek Małżeństwo”
9 LUTEGO – GRA TERENOWA DLA PAR „Na tropie Miłości”
MIEJSCE: Stare Miasto – wydarzenie STACJONARNE (obowiązkowe zapisy)
UWAGA: Gra terenowa dostosowana jest do wszystkich wytycznych związanych z obecną sytuacją epidemiczną.
PROWADZĄCY: Monika i Andrzej Dorobiszowie, Marta Bojanowska
CZAS TRWANIA: 2 godziny
Gra miejska to wydarzenie, które pozwoli połączyć aktywność na świeżym powietrzu z poznawaniem urokliwych miejsc i pięknej historii miasta Krakowa. Uczestnicy będą mieli okazję wyjść z domu, sprzed ekranów komputerów i spędzić czas razem – w małżeństwie.
Czy da się „dobrze kłócić”? Czy kłótnia może wnieść coś dobrego do związku? Jak się komunikować w małżeństwie, żeby zarówno słuchać jak i być wysłuchanym? O tym, oraz o wielu innych kwestiach, porozmawiamy w czasie internetowego spotkania. Po krótkiej prelekcji zaproszonych gości – Moniki i Marcina Gomułków będzie czas na zadawanie pytań dotyczących relacji oraz dialogu.
PROWADZĄCY: Agata i Krzysztof Trojanowie, Sylwia i Józef Piątkiewiczowie, Aleksandra Mrozowska
CZAS TRWANIA: 2 godziny
TEMAT: Narodziny dziecka – ile aspektów niesie ze sobą to wydarzenie! Już sam wybór pieluszek może przyprawić o ból głowy – jedno czy wielorazówki? A może „naturalna higiena” i nocnik od pierwszych dni? Karmienie piersią czy butelką? Wspólne łóżko, czy osobna sypialnia dla niemowlaka w modnych odcieniach szarości? Jak tu się nie pogubić?
12 LUTEGO – WARSZTATY Z PSYCHOLOGIEM „(Od)budować zaufanie”
MIEJSCE: wydarzenie ONLINE! (obowiązkowe zapisy)
PROWADZĄCY: Monika i Marcin Chochlowie
CZAS TRWANIA: 2,5 godziny
TEMAT: „(Od)budować zaufanie” to warsztat dla tych, którzy chcą bliżej przyjrzeć się „soli” w swoim związku. Podczas ćwiczeń i dyskusji uczestnicy pogłębią zrozumienie i praktykę budowania zaufania w relacji małżeńskiej. Program został oparty na badaniach dr Brene Brown, która wskazała jego 7 składowych, m.in. stawianie granic, zakładanie dobrej intencji, dochowywanie tajemnic czy branie odpowiedzialności za swoje błędy. Poznając te 7 elementów, uczestnicy zobaczą na ile są one obecne w ich związku oraz usłyszą o konkretnych praktykach budowania zaufania w relacji.
11:00 „W co grają małżonkowie? Relacja jako gra.”
Dr hab. Magdalena Błażek – psycholog, psychoterapeuta
Dr Aleksandra Lewandowska-Walter – psycholog, terapeuta par i rodzin
12:00 „Rozmowy o intymności – jak budować bliskość fizyczną w związku”
Katarzyna Nowicka – psycholog, psychoterapeuta i Michał Nowicki – inżynier
12:50-13:00 – przerwa, możliwość przysyłania pytań
13:00-14:00 – odpowiedzi na pytania z czatu, dyskusja
Więcej informacji o konferencji, tematach i o prowadzących – tutaj
14 LUTEGO
OPROWADZANIE W MUZEUM KRAKOWA „Historia pewnego wesela” (wydarzenie towarzyszące)
Zapraszamy Państwa do miejsca, które niejako zrodziło się z miłości. Opowiemy nie tylko o słynnym weselu i jego uczestnikach, ale także – na ile to możliwe po ponad 100 latach – postaramy się wspólnie odkryć, co połączyło Włodzimierza Tetmajera z Anną Mikołajczykówną, Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną i Stanisława Wyspiańskiego z Teodorą Pytko. Zdradzimy, jak wyglądało codzienne życie tych znanych par. Wspólnie zwiedzimy on-line Rydlówkę. Chyba nie ma lepszego miejsca, by porozmawiać o miłości.
Więcej o tym wydarzeniu i informacja o biletach – tutaj
MSZA ŚWIĘTA Z ODNOWIENIEM PRZYRZECZEŃ MAŁŻEŃSKICH „I ślubuję Ci…”
Drugą edycję krakowskiego Tygodnia Małżeństwa zakończy msza święta w Bazylice Franciszkanów, w czasie której odbędzie się uroczyste odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.
MIEJSCE: Bazylika oo. Franciszkanów, pl. Wszystkich Świętych 5
UWAGA: wydarzenie częściowo STACJONARNE, częściowo ONLINE! (wydarzenie otwarte)