Nasze projekty
fot. Debby Hudson/Unsplash

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post?

Wiemy, że post ścisły obowiązuje katolików w Wielki Piątek. Czasami pojawiają się jednak pytania, czy post należy zachować również w Wielką Sobotę.

Reklama

Przypomnijmy, w Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły – ilościowy i jakościowy, co oznacza, że należy ograniczyć się do spożycia trzech posiłków dziennie, w tym jednego do syta, oraz powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych.

Wynika to z Kodeksu Prawa Kanonicznego, gdzie kanon 1251 stanowi: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

Post ilościowy obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia. Oprócz tego, jak w każdy piątek, wierni od 14 roku życia są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Reklama

Co z Wielką Sobotą?

Jeśli chodzi o Wielką Sobotę, wiernych zachęca się do zachowania postu paschalnego – powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych. Nie jest to post obowiązkowy, ale bardzo zalecany i zgodny z wymową liturgii Triduum Paschalnego.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę