Fot. brewiaarz.pl

Św. Hilary z Poitiers. Pierwszy ekumenista

Żył w wielkiej przyjaźni ze św. Marcinem, biskupem Tours - to właśnie św. Hilary ochrzcił go i był jego kierownikiem duchowym. Ze względu na intensywną działalność na rzecz porozumienia między Wschodem a Zachodem, Hilary nazywany jest pierwszym ekumenistą.

Reklama

Hilary urodził się w IV wieku w Poitiers we Francji. Zdobył wykształcenie i został retorem – był cenionym i doskonałym mówcą. Szczególnie lubił studiować Pismo Święte, w którym zachwycił go sposób objawiania się Boga. Zafascynowało go boskie imię ze Starego Testamentu: „Jestem, Który Jestem”. Pod wpływem długotrwałej i głębokiej lektury Ewangelii św. Mateusza i św. Jana nawrócił się i przyjął chrzest w 345 roku już jako żonaty mężczyzn. Bardzo szybko wybrano go biskupem rodzinnego miasta – zgodnie z ówczesną praktyką żonaci mężczyźni mogli być podnoszeni do takiej godności.

Owocny czas wygnania

W 356 roku cesarz Konstancjusz skazał go na wygnanie do Frygii w Azji Mniejszej (obecnie Turcja), ponieważ w sporze ariańskim odmówił potępienia św. Atanazego z Aleksandrii, który bronił prawdy o bóstwie Chrystusa. Hilary wykorzystał czas wygnania na dokładne zapoznanie się z teologią Wschodu, której bogactwo, subtelność i precyzję pojęć starał się po powrocie z wygnania rozpowszechnić w Kościele łacińskim. Czerpiąc ze wschodnich inspiracji, wzbogacał też zachodnią liturgię. Chcąc pogłębić wiedzę teologiczną swoich wiernych, komponował hymny liturgiczne. Ze względu na intensywną działalność na rzecz porozumienia między Wschodem a Zachodem bywa czasami nazywany pierwszym ekumenistą. 

Prowadził czynne życie jako pasterz i teolog, wpływając na charakter Kościoła Galii. Nieustraszony, pisał z wygnania listy do wiernych, by ich utwierdzić w wierze. Napisał też kilka rozpraw na tematy, które były poruszane przez arian. Otrzymał piękny przydomek „obrońcy Galii”, gdyż właśnie przez swoją postawę, kazania i pisma uchronił swoją ojczyznę od herezji. Po powrocie z wygnania zwołał synod do Paryża (360), na którym biskupi Galii przyjęli wyznanie wiary, ułożone na soborze w Nicei. Żył w wielkiej przyjaźni ze św. Marcinem, biskupem Tours. Ochrzcił go i był jego kierownikiem duchowym.

Reklama
Reklama

Jego wielkość przyćmił dopiero św. Augustyn

Hilary nie umiał mówić prostym językiem trafiającym do każdego, dlatego też nie zasłynął jako kaznodzieja, ale był bardzo wybitnym teologiem. Niektórzy patrologowie uważają, że jego wielkość przyćmił dopiero św. Augustyn. Hilary wniósł ogromny wkład w rozwój chrystologii i nauki o Trójcy Świętej, dlatego też został 13 maja 1851 r. zaliczony do grona doktorów Kościoła przez bł. Piusa IX.

Zmarł w 367 roku. Pozostawił po sobie sporą spuściznę literacką, z której najcenniejszym jest traktat De Trinitate (O Trójcy Świętej). Św. Hilary należy do pierwszych wyznawców, którym Kościół na Zachodzie zaczął oddawać publicznie liturgiczną cześć. Wcześniej było to niemal wyłącznym przywilejem męczenników. Jest patronem Poitiers i La Roche. Święty Hilary z Poitiers przedstawiany jest często w szatach biskupich, z książkami, przepędzający węże, jako pogromca smoków, wskrzeszający martwo narodzone dziecko. Patronuje miastom: Poitiers, La Rochelle i Luçon, chorowitym dzieciom, ukąszonym przez węże.

Reklama
Reklama

brewiarz.pl,wikipedia,zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę