Nasze projekty

Żołnierze przywitają papieża gromkim okrzykiem

Żołnierze kompanii reprezentacyjnej będą wśród pierwszych, którzy w Polsce przywitają papieża

Reklama

Żołnierze kompanii reprezentacyjnej będą wśród pierwszych, którzy w Polsce przywitają papieża. Na słowa pozdrowienia wypowiedziane przez Franciszka, odpowiedzą okrzykiem „Czołem Wasza Świątobliwość!”.

Jak powiedziała PAP ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzeczniczka Dowództwa Garnizonu Warszawa, który odpowiada za oprawę ceremonialną wizyt najważniejszych zagranicznych gości, przywitanie papieża będzie szczególne, a przygotowaniom towarzyszy ogromna staranność. „Żołnierze jako pierwsi powitają ojca świętego 27 lipca na lotnisku Kraków-Balice i jako ostatni pożegnają go 31 lipca” – powiedziała Klejszmit-Bodziuch.

„Do udziału w uroczystościach podczas Światowych Dni Młodzieży zostali wyznaczeni najlepsi żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, wyróżniający się pod względem dyscypliny i wyszkolenia” – mówiła.

Reklama
Reklama

W środę po południu na lotnisku odbędzie się krótka ceremonia powitania. Na Franciszka będą czekać m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W Balicach będzie też kompania reprezentacyjna w szyku 48 żołnierzy w umundurowaniu trzech rodzajów sił zbrojnych – Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, którym będzie towarzyszył oficerski poczet sztandarowy.

Hymny Watykanu i Polski odegra Orkiestra Wojskowa w Krakowie. Następnie papież pozdrowi żołnierzy. Może to uczynić po polsku; to do niego należy decyzja, czy wykona ten ukłon w stronę gospodarzy. Żołnierze odpowiedzą okrzykiem „Czołem Wasza Świątobliwość!”.

Z lotniska papież pojedzie na Wawel. Tam również odbędzie się uroczystość z udziałem kompanii reprezentacyjnej w umundurowaniu trzech rodzajów sił zbrojnych – tym razem w szyku 60 żołnierzy. „Zgodnie z ceremoniałem wojskowym taki skład asysty przewidziany jest dla królów, prezydentów i głów państw odwiedzających nasz kraj” – powiedziała Klejszmit-Bodziuch. Tu również zostaną odegrane hymny państwowe – zrobi to Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Reklama
Reklama

Światowe Dni Młodzieży potrwają do niedzieli. Od środy będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim.(PAP)


 

ral/ mow/

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę