Nasze projekty

Wadowice oblężone przez pielgrzymów ŚDM

Wizyta w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, modlitwa przy relikwiach św. Jana Pawła II w bazylice oraz dotknięcie papieskiej chrzcielnicy – to obowiązkowy scenariusz pobytu w Wadowicach niemal wszystkich pielgrzymów ŚDM, odwiedzających w ostatnich dniach miasto nad Skawą. W samym mieście przebywa ok. 6 tys. młodych ludzi z całego świata, jednak co chwile przyjeżdżają tu nowe grupy pielgrzymów ŚDM

Reklama

Wizyta w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, modlitwa przy relikwiach św. Jana Pawła II w bazylice oraz dotknięcie papieskiej chrzcielnicy – to obowiązkowy scenariusz pobytu w Wadowicach niemal wszystkich pielgrzymów ŚDM, odwiedzających w ostatnich dniach miasto nad Skawą. W samym mieście przebywa ok. 6 tys. młodych ludzi z całego świata, jednak co chwile przyjeżdżają tu nowe grupy pielgrzymów ŚDM.

Rynek wadowicki i przylegające do nich ulice już od kilku dni wyłączone są z ruchu. W mieście widać wzmożone patrole policji. Większość pielgrzymów zwiedzanie Wadowic rozpoczyna i kończy na obszernej płycie rynku przed bazyliką Ofiarowania NMP, papieskim muzeum i wielką sceną. Tu organizatorzy ŚDM przygotowali liczne atrakcje artystyczne dla pielgrzymów. Tu także odbywają się modlitwy i ewangelizacje z udziałem młodzieży z całego świata.

Byron z Namibii, który przyjechał na ŚDM z grupą studentów afrykańskich studiujących w Algierii, nie ukrywa, że jest pod wrażeniem gościnności Polaków. „Jesteście bardzo przyjacielskim narodem. Czekamy na wspólne spotkanie ludzi z całego świata. Cieszę się na myśl o nawiązaniu kontaktów z wieloma młodymi ludźmi, wymianie doświadczeń. Chcę zobaczyć, co nas łączy pod względem wiary. Mam nadzieję, że zobaczymy papieża, że będzie to możliwe” – dodał.

Reklama
Reklama

Na Jamie Cease, nastolatce z amerykańskiego stanu Kansas, największe wrażenie zrobiła chrzcielnica i pokój, w którym urodził się przyszły papież. „Gdy to miejsce zobaczyłam, byłam bardzo podekscytowana. Poczułam się jak w domu, że powinnam tu być. To tak jakby Bóg mnie tu zaprosił, by pogłębiła swą wiarę. To miejsce zapiera dech” – zwierzyła się.

Wielu młodych ludzi spontanicznie intonuje pieśni i tańce. Wielu pozuje do fotografii przy pomniku papieża, podczas dokuczliwego upału niektórzy chłodzą się w fontannie.

Najgłośniej jest w papieskim muzeum i w kolejce przed wejściem do niego. W samej placówce największe zainteresowanie budzi ukryty za szybą w podłodze pistolet, którym turecki zamachowiec próbował zabić Jana Pawła II. Multimedialna wystawa na czterech kondygnacjach budynku, w którym urodził się Karol Wojtyła robi duże wrażenie na większości.

Reklama
Reklama

Wąskie sale muzealne wypełnia radosny gwar i spontaniczne komentarze. Dominuje język angielski, francuski i hiszpański. Wyjątkowo tłoczno jest w sklepie z pamiątkami z wizyty w papieskim muzeum.

26 lipca wystąpili w Wadowicach pierwsi artyści – New Day i ewangelizujący nawrócony raper Tau. Bawiono się wspólnie do późnych godzin wieczornych. 27 lipca rozpoczął się w Wadowicach Festiwal Młodych, a na 28 lipca zaplanowano premierowe widowisko muzyczno-multimedialne oparte na historii życia i nauczaniu Karola Wojtyły pt. „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”.

Obok sceny na rynku pojawił się już telebim, dzięki któremu można śledzić transmisję wydarzeń centralnych z Krakowa.

Reklama

W plenerze zorganizowano dwie wystawy plenerowe – o atrakcjach przyrodniczych i kulturowych ziemi wadowickiej, oraz przedstawiającą w fotograficznym skrócie historię Światowych Dni Młodzieży.

Pielgrzymi ŚDM biorą udział w zawodach sportowcy w piłkę nożną (Coppa Wadowice), w siatkówkę plażową, uczestniczą w spływach kajakowych Skawą, mogą także wybrać się górskim szlakiem na Groń Jana Pawła II.

Imprezy w ramach ŚDM potrwają do niedzieli 31 lipca.


KAI / rk

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite