Nasze projekty

ŚDM: relikwie bł. Frassatiego rozpoczęły prodróż do Polski

4 lipca - w liturgiczne wspomnienie i zarazem 91. rocznicę śmierci relikwie bł. Pier Giorgia Frassatiego, wyruszyły w podróż do Polski. Zostaną przywiezione na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa a wcześniej - od 11 lipca - będą w 9 polskich miastach

Reklama

Jan Paweł II wskazywał Frassatiego jako patrona młodzieży. Ten włoski student i alpinista był przed laty także wzorem dla Karola Wojtyły.

29 czerwca trumna z ciałem bł. Pier Giorgia Frassatiego została wyjęta z grobu i wystawiona do publicznej adoracji w turyńskiej katedrze. 4 lipca Frassati, żegnany przez arcybiskupa Turynu, rodziny i młodych z Włoch i z Polski, rozpoczął podróż, by 11 lipca dotrzeć do kraju Jana Pawła II, który nazwał go „Człowiekiem Ośmiu Błogosławieństw”.

Trumna z ciałem bł. Frassatiego jest wykonana z drewna, waży 100 kg, ma 2 metry długości i jest szeroka na ponad pół metra. Żeby ją wnieść potrzeba 12 osób. Aby przewieźć ją do Polski Fiat wyprodukował specjalnie na tę okazję 2 samochody marki Ducato, o wymiarach 5 na 2,5 metra.

Reklama

– Trumny z ciałem Pier Giorgio jeszcze nigdy w Polsce nie było, dlatego Światowe Dni Młodzieży są dobrą okazją do spotkania z błogosławionym. Jest nadzieja, że może zostanie on w niedługim czasie ogłoszony świętym – mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin z Krakowa. Do tej pory ciało bł. Pier Giorgia Frassatiego, poza Włochami, było obecne tylko na Światowych Dniach Młodzieży w Sydney.

Każde miasto przygotowuje swój program uczczenia relikwii. Choć pobyt będzie krótki (relikwie zazwyczaj przyjeżdżają do parafii koło południa, czasami popołudniu, a wyjeżdżają następnego dnia rano), to będzie okazja, żeby wszyscy mieszkańcy tych miast mogli spotkać się z błogosławionym.

Reklama

Zobacz pełny program peregrynacji relikwii bł. Frassatiego


Frassati w Polsce

Reklama

PierGiorgioFrassatiBy dotrzeć do Polski ciało Pier Giorgia Frassatiego przejedzie przez Mediolan, Wiedeń i Bratysławę.

Podróż po Polsce rozpocznie 11 lipca od Rybnika. Samochód wiozący relikwie Frassatiego będą eskortować rolkarze w koszulkach z podobizną błogosławionego. O godz. 17.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa, po niej, o godz. 18.00 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka.

12 lipca relikwie zostaną przewiezione do bazyliki św. Wojciecha we Wrocławiu. Główne punkty modlitewnego czuwania przy trumnie błogosławionego to modlitwa medytacji nad tekstami bł. Pier Giorgio, Msza św. i nocne czuwanie akademickie.

13 lipca o 7.00 rano z Wrocławia relikwie pojadą do klasztoru oo. dominikanów w Szczecinie. Tam organizatorzy zapraszają m.in. na Drogę Światła „Na drodze Zmartwychwstałego w towarzystwie P.J.Frassati”, śpiewaną Litanię do Bożego Miłosierdzia, Apel Jasnogórski i adorację ze śpiewem kanonów oraz czytaniami o świętym.

Następnie, 14 i 15 lipca Frassati będzie w Poznaniu. Relikwiarz z ciałem błogosławionego będzie wystawiony kolejno w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz w klasztorze oo. dominikanów.

Jak informuje ks. Mateusz Napierała, duszpasterz Kampusu Morasco, obecność relikwii bł. Pier Giorgia Frassatiego ma przygotować na Światowe Dni Młodzieży nie tylko młode osoby jadące do Krakowa, ale także tych, którzy pozostaną w Poznaniu. 14 lipca w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, modlitwom przy relikwiarzu towarzyszyć będzie prezentacja twórczości błogosławionego. W wydarzeniu wezmą udział artyści Krzysztof Antkowiak i Aleksander Machalica.

Z Poznania ciało świętego zostanie przewiezione do Warszawy.

Relikwie Frassatiego przyjadą najpierw na Służew. Będą tam od soboty, 16 lipca do niedzieli rano. Tam odbędzie się m.in. Msza św. z udziałem świeckich dominikanów, po niej konferencja i nabożeństwo światła i Msza św. pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera SAC z udziałem młodzieży i osób zaangażowanych w organizację ŚDM w parafiach archidiecezji. O godz. 21.00 zaplanowano wieczór uwielbienia z bł. Piotrem Jerzym a o północy 24.00 Mszę św. w intencjach powierzonych orędownictwu bł. Piotra Jerzego. Po niej konferencja i medytacja fragmentów listów Frassatiego, czytanych przez znanych polskich aktorów.

Od 1 lipca można także zapoznawać się z postacią bł. Pier Giorgio Frassatiego dzięki plenerowej wystawie, dostępnej na placu przed kościołem, przygotowanej przez świeckich dominikanów z tworzącej się przy klasztorze na Służewie fraterni.

W kościele św. Anny, 17 lipca o godz. 15.00 będzie sprawowana uroczysta akademicka Msza św. O 18.00 modlitwę przy relikwiach podejmą studenci z diecezji warszawsko-praskiej. Po Mszy sprawowanej o godz. 21.00 rozpocznie się adoracja, a od północy będzie możliwa indywidualna cicha modlitwa w kościele.

W poniedziałek o godz. 7.30 zostanie odprawiona Msza św. na pożegnanie relikwii, które następnie wyruszą do Lublina. 18 lipca będą w parafii bł. Piotra Jerzego Frassatiego a 19 lipca w klasztorze oo. dominikanów.

Dzień później będzie można modlić się wraz z bł. Frassatim w Tarnobrzegu.

21 lipca relikwie pojawią się w Jarosławiu. Tam m.in. oo. dominikanie zapraszają na Mszę św. o błogosławionym, której będzie przewodniczył bp. Adam Szal. Po Mszy Nieszpory z bł. Pier Giorgio Frassatim w bazylice z zaproszonymi duszpasterstwami, następnie czuwanie z konferencją o bł. Pier Giorgiu Frassatim.

W Rzeszowie, 22 lipca, sprawowana będzie m.in. Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, w programie także adoracja Najświętszego Sakramentu i czuwanie przy relikwiach do północy.

Frassati na ŚDM w Krakowie

Photos du livre23 lipca ciało Frassatiego zostanie przewiezione do Krakowa, do klasztoru oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej 12, tam będzie do zakończenia Światowych Dni Młodzieży, do 31 lipca.

W krużgankach klasztoru przez cały dzień będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Pier Giorgio Frassatiemu, a w kapitularzu klasztoru codziennie o 16.00 odbywać się będą spotkania Przyjaciół Pier Giorgia. Z kolei w ogrodach dominikańskich zaaranżowana będzie także „Cafe Frassati” – kawiarenka, w której przy włoskiej kawie będzie można porozmawiać o błogosławionym. Będzie czynna przez cały czas trwania Światowych Dni Młodzieży

– Przewidujemy, że codziennie, od rana do wieczora, będzie możliwość modlitwy przy trumnie – informuje o. Stanisław Tasiemski. – Poza tym, w bazylice będą też odprawiane Msze święte, ponieważ chcemy, żeby był zachowany normalny rytm modlitwy. Nasz klasztor szczyci się tym, że jest jednym z niewielu w świecie, gdzie ten rytm modlitwy nigdy nie był przerwany i w związku z tym chcemy, żeby także ta modlitwa przy Piotrze Jerzym była również cały czas podtrzymywana – wyjaśnia.

Dla osób zza granicy będą przygotowane materiały w różnych językach, które pomogą przybliżyć pielgrzymom osobę Frassatiego. Planowane są także wydarzenia towarzyszące. Jak poinformował o. Tasiemski, „między innymi, w środę 27 lipca, planujemy noc czuwania młodzieży dominikańskiej i duszpasterstw dominikańskich z całego świata, a oprócz tego oczekujemy, że będą w naszej bazylice czciciele i grupy związane z Piotrem Jerzym Frassatim z całego świata”.

Frassati będzie obecny także na Festiwalu Młodych – zaplanowano tam przedstawienie muzyczne o błogosławionym Frassatim, przygotowywane m.in. przez Joachima Mencla z zespołu New Life M.

– Pier Giorgio na pewno cieszy się z tego, że będzie obecny na ŚDM! On czuje się jednym z tych wszystkich młodych, po środku milionów młodych z całego świata! Jego pasją była ewangelizacja. To było to, co robił przez całe życie. Dlatego będzie zachwycony. To okazja, aby tutaj rozmawiać z młodzieżą i dać im odwagę, żeby iść po drodze świętości, pokazywać im, że to wszystko można robić w codziennym życiu i wcale tego życia nie trzeba zmieniać, opuszczać tego, co się robi – mówi Wanda Gawrońska, siostrzenica Pier Giorgio.

Szczegóły peregrynacji relikwii tego włoskiego świętego można śledzić na facebookowym profilu „Be like Frassati/ Bądź jak Frassati”.

Kim był „Człowiek Ośmiu Błogosławieństw”?

Bł. Piotr Jerzy (Pier Giorgio) Frassati urodził się w Turynie w 1901 r. Młody Włoch nie był wcale uosobieniem doskonałości, miał kłopoty z nauką, palił fajkę i cygara. Był człowiekiem wysportowanym, przystojnym, ze wspaniałą przyszłością, lubianym i podziwianym, pasjonatem gór i pieszych wycieczek. W tym wszystkim pragnął pójść za głosem Chrystusa, który wezwał go do służby miłości i miłosierdzia. Zmarł w wieku 24 lat w 1925 r. W 1981 r. jego nienaruszone ciało przeniesiono z grobu rodzinnego do katedry w Turynie. 20 maja 1990 r. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym.

Papież Franciszek w orędziu na Światowe Dni Młodzieży w Polsce, którym przyświeca idea Ośmiu Błogosławieństw, poleca by młodzi naśladowali Frassatiego w czynieniu dzieł miłosierdzia. „Chciałbym zasugerować wam, jak w konkretny sposób, możemy być narzędziem tego samego Miłosierdzia względem naszych bliźnich – pisze Papież Franciszek. „Pier Giorgio był młodzieńcem, który zrozumiał, co znaczy mieć serce miłosierne, wrażliwe na najbardziej potrzebujących. Ofiarowywał im o wiele więcej niż dary materialne, dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania. (…) Służył ubogim z wielką dyskrecją, nigdy się z tym nie obnosząc. (…) Wyobraźcie sobie, że w przeddzień swojej śmierci, ciężko schorowany, udzielał wskazówek dotyczących sposobu pomagania jego pokrzywdzonym przyjaciołom”.

Papież Benedykt XVI także kierował uwagę młodzieży na bł. Frassatiego. W orędziu przed XXVII ŚDM, które w 2012 r. odbywały się w diecezjach na całym świecie, opisywał bł. Frassatiego jako młodzieńca, który przepełniony był radością, chociaż doświadczał wielu prób i zranień. „Z pogodą ducha i radością poświęcał swe życie pełnej pasji służbie Chrystusowi i braciom. Będąc młody tak jak wy, z wielkim zaangażowaniem zdobywał formację chrześcijańską i dawał świadectwo wiary, proste i skuteczne – mówił z kolei Benedykt XVI podczas spotkanie z młodymi w Turynie, w maju 2010 r. Polecał też czytać biografie bł. Frassatiego.

(IL)

Istotne jest, że świadectwo życia Pier Giorgia Frassatiego zwracało szczególną uwagę, zanim został on ogłoszony przez Kościół katolicki błogosławionym. Kardynał Giovanni Battista Montini, późniejszy Paweł VI, podkreślał że Frassati odpowiada swoim życiem na pytanie, „jak być człowiekiem nowoczesnym i chrześcijaninem”.

Ten włoski student i alpinista był przed laty także wzorem dla Karola Wojtyły.

Jan Paweł II, jeszcze przed wyniesieniem Pier Giorgia Frassatiego w 1990 r. na ołtarze, wskazywał go jako patrona młodzieży. „Zdumiewająca była wrażliwość Pier Giorgia Frassatiego na człowieka biednego, na potrzebującego, na chorego. Może to jest szczególne wezwanie i wyzwanie pod adresem naszego pokolenia i naszych czasów: czasów, którym grozi znieczulica” – mówił kard. Karol Wojtyła do młodzieży akademickiej w 1977 r. Przyznał też: „Także i ja w młodości doznałem dobroczynnego wpływu jego przykładu i jako uczeń byłem pod wrażeniem mocy jego chrześcijańskiego świadectwa”.

Jan Paweł II powierzył młodzież bł. Frassatiemu. W Rzymie w 2001 r. do niosących krzyż ŚDM młodych ludzi zaapelował: „Starajcie się go poznać! Jemu powierzam wasze misyjne zaangażowanie”.

Zdaniem siostrzenicy bł. Frassatiego, nie jest przypadkiem że „Osiem Błogosławieństw” stało się tematem nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w Polsce. – Św. Jan Paweł II, właśnie w swoim Krakowie mianował Pier Giorgia Człowiekiem Ośmiu Błogosławieństw. Widać chce, aby Pier Giorgio pomagał mu w przekazaniu młodzieży z całego świata prawdy, iż świętość jest dostępna dla wszystkich i że tylko rewolucja miłości może rozpalić w ludzkich sercach nadzieję na lepszą przyszłość – powiedziała Wanda Gawrońska.


am / Warszawa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę